Başvuru Yaptıktan Sonra Konut Kredisinin İptali Mümkün müdür?

Başvuru Yaptıktan Sonra Konut Kredisinin İptali Mümkün müdür?

Başvuru Yaptıktan Sonra Konut Kredisinin İptali Mümkün müdür?

Konut kredileri sundukları fırsatlardan dolayı tüketicilerin en çok tercih ettikleri kredi türleri arasında yer almaktadır. Buna rağmen konut kredilerinin başvurularından sonra karşılaşılan durumlardan biri konut kredisi iptali olabilmektedir. Tüketiciler bazı sebeplerden dolayı almak istedikleri konut kredilerinden vazgeçebilmektedir. Bu noktada kredi başvurusu yapan bireylerin en merak ettiği konu konut kredisinden vazgeçme haklarının olup olamaması durumudur. Peki, müşterilerin başvuru yaptıktan sonra konut kredisinden cayma hakları bulunuyor mu? 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren “Tüketicilerin Korunmasına İlişkin Kanun” ile tüketicilere konut kredisinden vazgeçme hakkı verilmektedir.

Cayma Hakkı Nedir? Nasıl Kullanılmaktadır?

Cayma hakkı gereği, tüketici 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin konut kredisinden cayma hakkına sahip olmaktadır. Bu noktada cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi içinde kredi verene bildirilmiş olması yeterli olmaktadır. Böylelikle konut kredisini kullanmak istemeyen tüketici krediyi iptal etmiş olmaktadır.

Cayma hakkını kullanan tüketicinin o ana kadar krediden faydalandığı hallerde durum farklılaşmaktadır. Çünkü kredi ödemesinin üstünden 14 gün geçtiyse bu kredi iptali, kredi kapama durumuna gelmektedir. Böyle durumlarda, tüketici anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildiriminin kredi verene gönderilmesinden sonra otuz gün içinde geri ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde tüketici krediden caymamış sayılmaktadır. İşte bu noktada ihtiyaç kredilerinden farklı olarak konut kredilerinde bu masraflara ek olarak “erken kapama cezası” ödenmektedir.

Erken Kapama Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle erken kapama cezası sadece konut kredilerinden alınmaktadır. Konut kredisi haricinde diğer kredi türlerinden herhangi bir erken ödeme cezası alınmamaktadır. Erken ödeme cezası, kalan anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için %1, vadesi 36 aydan fazla olanlar için ise %2 olarak uygulanmaktadır. Bu para kredi kapama işlemi sırasında bankaya peşin olarak ödenmektedir.

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Müşteriler bankalardan kullanmış oldukları kredileri istedikleri doğrultuda iptal edebilmektedir. Ancak kredi iptal etmek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır. Kredi iptali sırasında müşteriler krediye imza atmamışlarsa kredi başvurusunda bulundukları bankaya kredi iptali beyanında bulunarak kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde kredi iptal işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Müşteriler tarafından imzalanan ve resmi olarak işleme konulan sözleşmeler içinse kişilerin kredi iptali için on dört günleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir