Blokeli Kredi Kartı

Blokeli Kredi Kartı

Blokeli Kredi Kartı

Yanlış ödeme planı, işsizlik, yaşanan ekonomik sorunlar gibi birçok nedenlerden dolayı kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişilerin kredi kartları kapatılıyor. Adli süreç içerisine giren ve Merkez Bankası’nın kara listesine girmiş olan kişiler 5 yıl boyunca bankayla herhangi bir ilişki içerisinde bulunamıyor. Bu yüzden de yeni kredi kartı talepleri olumsuz yanıtlanıyor. Bu durumdan olumsuz olarak etkilenen birçok kişi bir nevi rehabilite edilmiş oluyor. Türk bankaları tarafından kullanılan ve bu olumsuz durumu yaşayan müşteriler için uygulanan bloke teminatlı kredi kartları, müşteriler için yeni bir fırsat yaratıyor.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı, kullandığımız kredi kartından hiçbir farkı olmayan, bankanın kendi taksit avantajları dâhil her imkândan yararlanılabilen kredi kartıdır. Banka ile kredi kartı müşterisi arasında mevduat blokesi ile garanti ilişkisi kurulur.

Bloke Teminatlı Kredi Kartını Alma Koşulu Nedir?

Kredi kartı almak isteyen müşteri, çalışmak istediği bankadan vadeli bir mevduat hesabı açar. Bu vade bankanın talebine göre değişebilir ve uzayabilir. Banka, vadeli hesabınızda faiziyle birlikte biriken paranıza el koyar. Yani vade sonunda paranızı çekemezsiniz. Bu koşul ile beraber banka müşteriye, vadeli mevduatında bulunan miktarın en az yarısı en çok tamamı tutarında limite sahip kredi kartı çıkarır. Hem kredi kartı sahibi olursunuz hem de vadeli hesabınızdan faiz geliri elde edersiniz.

Blokeli Kredi Kartına Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Kredi kartını kullanmak istediğiniz banka şubesine giderek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir bankada mevduat hesabınız bulunuyorsa o bankayla çalışmanız daha yararlı olacaktır. Yapılan bu blokeli kredi kartı uygulaması çok yaygın olmadığı için bu konuda bilgi sahibi olarak şubeye gitmeniz ve isteğinizi tam olarak belirtmeniz gerekmektedir. Bankada çalışan personelin bu uygulamadan haberi bile olmayabilir. Bu yüzden açıklayıcı olmalısınız. Blokeli kredi kartı sahibi olmak için bankalardan hiçbir yasal takip süreci içerisinde bulunmamanız gerekmektedir.

Blokeli Kredi Kartının Avantajları

  • Hem kredi kartı avantajı hem de faiz geliri avantajınız olacak
  • Diğer kredi kartlarından farkı olmadığı için borç ödeme durumunuz, Kredi Kayıt Bürosu tarafından görüneceği için kredi notunuzu olumlu etkileyecektir

Blokeli Kredi Kartının Dezavantajları

  • Kredi kartınızın limiti, yatırdığınız paraya göre daha düşük olabilir
  • Uzun vadeli taksitlerden kaçınmanız gerekebilir. Ödeme güçlüğü yaşamanız halinde kartınızın limiti mevduat hesabınıza bağlı olacağı için limitinizi azaltabilir.
  • Vadeli mevduat hesabınızdaki paranızı çekemeyeceksiniz.
  • Çok düşük mevduatlarla kredi kartı sahibi olamazsınız. Genellikle minimum 1500 TL veya 2000 TL(bankaya göre değişebilir) yatıracak şekilde bir paraya sahip olmalısınız.
  • İnternet alışverişi yapamayıp sadece pos cihazından alışveriş yapabilirsiniz, taksitlendirme ve nakit avans çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir