Dosya Masrafsız ve Dosya Masraflı İhtiyaç Kredilerinin Karşılaştırılması

Dosya Masrafsız ve Dosya Masraflı İhtiyaç Kredilerinin Karşılaştırılması

Az veya çok miktarda olması fark etmeksizin insanların en zor anında bankaların kredi ürünlerine başvurmak doğru bir tercih olacaktır. Neredeyse her banka ihtiyaca yönelik birden fazla kredi çeşidini ürünleri arasında bulundurduğu için müşteriler de kredi seçimi yaparken daha az zorlanır ve ihtiyaç duyduğu krediyi direkt olarak seçebilir. İhtiyaç kredilerini çok çeşitli amaçlar için kullanmak mümkündür. Bu nedenle de müşteriler kredi başvurusunda bulunurken talep ettiği rakam konusunda diğer kredi türlerine göre biraz daha özgür olabilmektedir. Dolayısıyla müşteriler 5000 TL gibi bir rakam talep edebildiği gibi bankalar tarafından belirlenmiş daha yüksek rakamların da talebinde bulunabilir. Bu bağlamda açıklanacak olursa ihtiyaç kredilerinin; dosya masraflı ve dosya masrafsız olarak ikiye ayrıldığı söylenebilir.

Dosya masraflı ihtiyaç kredisi nedir?

Neredeyse tüm kredi türlerinde, bankalar dosya masrafı çıkartmaktadır. Dosya masrafları, çekilecek olan kredinin binde beşini geçmemektedir. Yalnızca bankalar, üçüncü kişilere ödediği masrafları belirlenen masraflar arasında saymayarak müşterisinden talep edebilmektedir.

Dosya masrafsız ihtiyaç kredisi nedir?

Bankaların kredi faizleri dışında müşterisinden herhangi bir ödeme beklemediği krediler, “dosya masrafsız ihtiyaç kredisi” olarak adlandırılır. Bu kredilerde, bankalar ek ödeme talep etmese dahi ne olursa olsun zorunlu kıldığı birtakım sigortalar yer alıyor. Bu sigortalar da bir nevi ek ödeme gerektirse de bankalar bu kredileri dosya masrafsız şekilde müşterilerine sunuyor. Müşterilerden gelen yoğun şikayetlerden ötürü bazı bankaların dosya masrafsız kredileri müşterilerine sunması ile başlayan bu kredi türü de son yıllarda oldukça tercih edilmektedir.

Dosya masraflı ihtiyaç kredisi ile dosya masrafsız ihtiyaç kredisi arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

  • Öncelikle dosya masraflı kredilerde pek çok kategoride olmak üzere müşteriye ekstra ödemeler çıkarılmaktadır.
  • Dosya masrafsız kredilerde ise sigorta ücretleri kredilere dahil edilmediği için tam olarak masrafsız bir kredi elde edilememektedir. Kredinin yanında sigorta masrafları da müşteriye sunulmaktadır.
  • Dosya masraflı ve dosya masrafsız her iki kredi türünde de faiz oranları aynıdır.
  • Her iki kredi türünde de sigorta yaptırılması zorunludur.
  • İki kredinin de aylık taksit olarak belirlenen rakamları farklılık gösterebilmektedir.
  • İki kredinin de toplamda ödenecek tutarı da farklılık göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir