Ekspertiz Raporu Neye Göre Hazırlanır?

Ekspertiz Raporu Neye Göre Hazırlanır?

Ekspertiz Raporu Neye Göre Hazırlanır?

Konut kredisi çekmek isteyen kişi öncelikle bankaya konut kredisi için başvuruda bulunur. Daha sonrasında, gayrimenkul değerlendirme uzmanları olarak da bilinen ekspertizler, satın alınmak istenen evin değerini ölçmek için evi bir raporla değerlendirir. Bu rapora da ekspertiz raporu denmektedir.

Ekspertiz raporu, konut kredisi çekmek isteyenlerin sık sık duyduğu ve çekindiği bir konudur. Çünkü çekilmek istenen kredi tutarı ekspertiz raporuna göre şekillenir. Bu kadar sık konuşulmasına rağmen ekspertiz raporu hakkında ayrıntılı ve net bir bilgi her zaman verilmez. Dolayısıyla kredi çekmek isteyen kişinin de kafasında “Ekspertiz raporu nedir, nasıl hazırlanır,  rapor hazırlanırken neler dikkate alınır?” gibi sorular döner durur. Gelin ekspertizin raporu hazırlarken nelere dikkat ettiğine birlikte göz atalım.

Ekspertiz Raporunda Dikkat Edilen Noktalar

Ekspertiz söz konusu konutu değerlendirmek için konut üzerinde detaylı bir araştırma yapar. Bu araştırma konutun yasal ve fiziki özelliklerini kapsayan bir araştırmadır. Yani konut her iki yönden de detaylıca incelenir. Konut üzerinde yapılan araştırmada dikkate alınan noktaları şu şekilde belirtebiliriz;

  • Yerinde inceleme sırasında konutun; metrekaresi, yaşı, bulunduğu bölge, iç-dış tesisatların durumu gibi pek çok fiziki özelliği incelenir.
  • Konutun bulunduğu bölge de çeşitli açılardan incelenir. Örneğin emsal karşılaştırma, gelir kapitalizasyonu veya inşaat maliyeti gibi çeşitli kıyaslamalar yaparak konut hakkında bir sonuca varılmaya çalışılır. Bunun dışında konutun çevresinde bulunan kamu kurumlarının varlığı, park ve bahçelerin varlığı, ana cadde veya sokaklara yakınlığı ve benzeri durumlar da incelenir. Bu özellikler konutun değerini doğrudan etkileyen özelliklerdir.
  • Devamında konutla ilgili yasal incelemeler yapılır. Tapu dairesinden konutun üzerinde ipotek, şerh, irtifak hakları ve benzeri yasal durumların var olup olmadığı incelenir.
  • Diğer bir inceleme alanı ise konutun bağlı bulunduğu belediyeler üzerinden yapılır. Burada konutun ruhsatı, tutanakları, taşınmazın projesi ve benzer diğer belgeler ekpertiz tarafından incelenir.

Ekspertiz yukarıdaki koşulları dikkate alarak raporunu bankaya gönderir. Bankalar bu raporu dikkate alarak, çekmek istediğiniz kredi üzerinde bir karar varır. Ekspertizin yapmış olduğu değerlendirmeyi uygun bulmazsanız, raporu itiraz edip yeni bir rapor talep etme hakkınızın bulunduğunu da unutmayın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir