Ev Alımında Gerçekleştirilmesi Gereken Yasal İşlemler

Ev Alımında Gerçekleştirilmesi Gereken Yasal İşlemler

Ev sahibi olma süreci, güzel bir süreç olmasının yanında bir o kadar da zorlu ve yorucu bir süreçtir. Yani “evimizi aldık başka bir işimiz kalmadı” diye düşünmeyin. Ev aldıktan sonra halletmeniz gereken yasal işlemler ve dikkat etmeniz gereken noktalar sizi bekliyor olacak.

Belediyenin Belirlediği Rayiç Bedeli Mutlaka Kontrol Edin

Ev alma sürecinde yapılacak olan ilk işlem, konutun bağlı bulunduğu belediyeden “rayiç bedel”in öğrenilmesidir. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metre kare bazında en alt limitten yüksek olması şartı ile evin satın alma bedelini belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir. Bu resmi bir işlem olmasından dolayı belediyeye beyan edilen bedelin kesinlikle evin gerçek alım bedelinin olması gerekmektedir.

Satın Alım Bedelini Kesinlikle Rayiç Bedelin Altında Göstermeyin

Tapu alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcı ayrı ayrı %2 oranında tapu harcı ödemektedir. Tapu harcı hesaplanırken, belediye rayiç bedeli veya satın alma bedellerinden hangisi yüksekse o baz alınmaktadır.Bu durumu bilen bazı insanlar daha az tapu harcı ödemek için, satın alım bedelini olduğundan düşük göstermektedirler. Fakat yasal olarak, satın alım bedelini rayiç bedelin altında gösteremezsiniz. Gelir İdaresi Bakanlığı da geçtiğimiz 2-3 senedir bu duruma müdahale ederek vergi kaybının önüne geçmeye çalışıyor.

Tapuda Yapılacak İşlemler

Alacağınız evin rayiç bedelini belirledikten sonra, alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere %2 oranında belirlenen tapu harcını tapu dairesinin anlaşmalı olduğu bankaya yatırırlar. Harçlar yatırıldıktan sonra gerekli evraklar ile tapuya başvurabilirler.

Tapu İçin Gerekli Evraklar

  • Kimlik aslı ve fotokopisi
  • Vesikalık resim(satıcı 1 adet, alıcı 2 adet olmak üzere)
  • Tapu aslı ve fotokopisi
  • Evin borcu yoktur yazısı (Rayiç bedel belediyeden alınacaktır.)
  • Kredi kullanacaklarsa bankanın ipotek evrakları

Tapuya evrakların tesliminden sonra bulunduğunuz bölgenin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte aynı gün içerisinde satış işlemi yapılabilir ya da randevuyla birlikte ortalama iki gün içerisinde işleminizi tamamlayabilirsiniz. Öte yandan evin birden fazla sahibi varsa, tapuda bizzat bulunmaları ya da vekalet vermeleri gerekmektedir. Yoksa satıcı sadece kendi üzerine düşen payı satabilir.

Eğer alınacak olan evin üzerinde ipotek varsa, alıcının ipotekli konutu almayı kabul etmesi durumunda satış gerçekleşir. Tabi ipotekli bir konutu almanın da bazı riskleri bulunmaktadır. Çünkü ipotekli konutu almak demek konutun üzerindeki borcu da kabul etmek demektir. Bu nedenle ipotekli bir konutu almadan önce bu riskleri de düşünerek hareket etmenizde fayda olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir