İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırlaması

İhtiyaç Kredilerinde Vade Sınırlaması

Diğer kredi türlerinin batık oranına göre daha yüksek bir batık oranına sahip olan ihtiyaç kredilerine vade sınırlaması getirildi. Bu durumda tüm kredi kurumlarında ihtiyaç kredisi türlerinde en fazla 48 ay vade kuralı geçerli oldu.

İhtiyaç Kredilerinin Batık Oranları Neden Bu Kadar Yüksek?

İhtiyaç kredilerinin batık oranlarının bu kadar yüksek olmasının temel nedenlerini araştırdığımızda kredi kullanan kişilerin kendi finansal durumunu iyi ayarlayamamasının ve kredi veren kurumların daha çok kar elde etme amacı içinde olduklarından müşterilerinin finansal durumlarını iyi analiz edememelerinin bu süreci meydana getirdiğini görüyoruz.

Kredi Çektim Fakat Ödeyemiyorum. Ne Yapmalıyım?

Eğer çektiğiniz krediyi ödeyemeyecek durumdaysanız bunu kredi çektiğiniz kuruma bildirmelisiniz. Bu durumda yapılandırma süreci başlatılacak ve kredinizin vadesi uzatılmasa bile ödemeleriniz sizin finansal durumunuza göre şekillendirilecektir. Eğer bu durumu bildirmezseniz ve 90 gün içinde kredinizi ödeyemezseniz bankanız size 1 haftalık daha ek süre verebilir. Bundan sonra da ödeyememe durumunuz devam ettiği takdirde yasal süreçlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu yasal süreçler sizin maaşınıza el konulması, evinize haciz gelmesi gibi can sıkıcı durumlar olabilir. Bu durumları yaşamamak için kredinizi ödeyemediğiniz durumlarda bunu bankanıza bildirmeli ve yapılandırma yoluna gitmelisiniz.

İhtiyaç Kredilerinde Vade Uzarsa Ekstra Faiz ve Vergi Öder Miyim?

Tüm kredi çeşitlerinde olduğu gibi ihtiyaç kredilerinde de vadeyi uzatmanız durumunda faiz ve vergi ödemeleriniz artacaktır. Vadenin uzaması ile birlikte toplam faiz ödemenizin artması ve buna bağlı olarak faiz üzerinden alınan verginin de artacak olmasını bu durumun nedeni olarak açıklayabiliriz. Ayrıca vadenizin uzaması durumunda sigorta ödemenizde de artış olacaktır.

Teminat Verilirse İhtiyaç Kredisinin Vadesi Uzatılır Mı?

Teminat bile verilse vade süresi 48 aydan daha fazla olamıyor. Teminat verdiğiniz takdirde sadece çekebileceğiniz kredi miktarını arttırabilirsiniz.

Kredi Taksitlerimi Erteleyebilir Miyim?

Çektiğiniz krediyi öderken zorluk çekiyorsanız ya da ödeyemiyorsanız bu durumda hakkınızda yasal işlem başlatılmadan taksitlerinizi erteleme yoluna gidebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kredi çektiğiniz kuruma gitmek ve taksitlerinizi erteletmek istediğinizi belirtmek olacaktır. Fakat bu seçenek ilk başta size güzel gözüküyor olsa da unutmamalısınız ki taksit ertelemek vade süresini uzatacağından kredinize faiz uygulanacaktır.

Kredimi İptal Edebilir miyim?

Eğer çektiğiniz krediyi iptal etmek istiyorsanız 14 gün içinde sebep göstermeksizin krediden cayma hakkınız bulunmaktadır. Cayma hakkı sözleşmenizin oluşturulduğu tarih ile başlamaktadır. Fakat eğer çektiğiniz krediyi bu süre içinde kullandıysanız işleyen faizi ödemekle yükümlü olursunuz. Bu durumda cayma hakkınızı kredi aldığınız kuruma bildirdikten 30 gün içinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer bu süre içinde ödeme yapmazsanız krediden caymamış sayılırsınız.

Çektiğiniz kredinizde vade sınırlaması ya da başka herhangi bir konuda aklınıza takılan her türlü soru için bankanızla iletişime geçebileceğinizi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir