İhtiyaç Kredilerinin Reddedilme Nedenleri

İhtiyaç Kredilerinin Reddedilme Nedenleri

Bankalar, kredi çekmek isteyenlere ihtiyaç kredisi, konut ve taşıt kredisi gibi belli kategoriler altında krediler sunmaktadır. Ancak bu kredileri alabilmek için bankalar bazı şartlar sunmakla birlikte kredi alacak kişilerin bu şartları karşılamasını beklemektedir. Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra bankalar size kredi notunuza göre olumlu veya olumsuz bir dönüş yapar. Diğer yandan formdaki bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulmuş olması gerekmektedir. 

İhtiyaç Kredisi Başvurularındaki Uygulamalar

Bankalara ihtiyaç kredisi almak amacıyla çok sayıda başvuru yapılmaktadır. Doğal olarak bu başvuruların tamamen kabul edilmesi beklenemez. Bu nedenle bankalar başvuru sürecinde kredi notu uygulamasını hayata geçirmiştir. Kredi notu bir nevi başvuruların değerlendirilmesi gibi düşünülebilir. Özellikle son zamanlarda düşük kredi notuna sahip kişilerin yaptığı başvurular nedeniyle bankalar kredileri reddetmektedir. Bununla birlikte kredilerin tamamen değil, kısmen reddedildiği durumlar da görülmektedir. Bu tip durumlarda bankalar müşterinin talep ettiği tutarın altında bir kredi ödemesi yapar.

Kredi Konusunda Gelirin Yetersiz Görünmesi

Geliriniz yeterli bulunmayabilir, o zaman ek gelir olarak kira geliri, aile geliri gibi kaynaklardan destek alabilirsiniz. Ek gelirinizi belgeledikten sonra gider durumunuzu da belirtmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak elektrik faturası, su faturası gibi giderler, gelir kaynaklarını belli oranda etkilemektedir. Kurumlara olan geçmiş borçlarınızı silmeden başka kurumlardan borç istemeyiniz, bu sizin kredi sicilinize olumsuz bir şekilde yansır. Şartları karşılıyorsanız, üstelik geçmiş kredi siciliniz ile ilgili bir sorununuz da bulunmuyorsa kredi başvurunuz kolaylıkla kabul edilecektir.

Kredilerin Onaylanması veya Reddedilmesi Durumu

Bankalar otomatik sisteme bağlı çalışır ve müşteriye kod üzerinden gönderim yapar. Başvuruların reddedilme sebepleri de aslında bu kodlarda yer almaktadır. Ancak asıl sorun başvuru yapanların bu kodlar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmamasıdır. Bu kodların içinde yer alan mesajlar internet bankacılığı, mobil bankacılık veya kısa mesaj yoluyla kredisinin reddedildiği bilgisini gönderir. Kredi onaylanınca da banka ve müşteri arasında sözleşme yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

  • İhtiyaç kredisi başvurularının kabul edilmesi için ne yapılmalı?

Kredi notunuzun yüksek olması, bankada yer alan bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi gibi temel kriterlerin karşılanması ihtiyaç kredilerinin kabul edilmesini sağlar.

  • İhtiyaç kredisi başvuruları hangi gerekçelerle reddediliyor?

Kredi notunuzu düşürecek olumsuz bir sicilinizin bulunması, kredi notunuzun olmaması, gelirin yeterli olmaması, bilgilerin doğrulanamaması sebeplerinden ötürü bankalar kredi ödemez.

  • Kredi notu sistemi nedir?

Kısacası sizin bankayla ilgili geçmiş işlemleriniz ve ödeme dökümlerinizi içeren bir değerlendirme sistemidir. Düzenli ödemeler kredi notlarına olumlu şekilde yansır.

  • Kredi notu nasıl yükselir?

Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız ve bankaya borçlanmamanız kredi notunuza olumlu yansır. Varsa ödenmemiş borçlarınızı da silmeniz bu hususta önem taşır.

  • Kredi notum kaç olmalı?

Bu notlar bankalara görse değişkenlik gösterse de genel olarak kabul gören kredi notları 700-1500 puan kötü, 1500-1700 puan iyi ve 1700 puan üzeri çok iyi şeklindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir