İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, bütün bankaların tüketicilerine sunmuş oldukları, en masrafsız ve en çok gelir kazandıran kaynaklarından bir tanesidir. Bankaların sunmuş oldukları, çeşitli uygulamalar ile birlikte hem marka yaratmak hem isimlerini duyurmak amacıyla yapmış oldukları birçok fırsat, imkân ve seçenekler bulunmaktadır. Bunlar arasında olan ihtiyaç kredisi ise; bankaların kullanmış oldukları tüketici kredisi ve bireysel kredinin yanında sunmuş oldukları kredilerden bir tanesidir.

Çoğu insan, bazı durumlarda nakit paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Evlilik, eşya alımları, bazı ihtiyaçlar ve tatil gibi sebeplerle o an için duymuş oldukları nakit para ihtiyacını bankaların sunmuş oldukları İhtiyaç Kredisi ile karşılayabilirler.

İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi hesaplamada izlenilecek yol; ilk öncelikle ihtiyaç duyulan oran hesaplanır ve bankalar arasında bir karşılaştırma yapılır. Tam bu aşamada, ilk olarak faiz oranına daha sonrasında maliyet oranına ve harcamalar dikkate alınır ve kontrol edilir. Dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi ise; vade süresi ve faiz oranıdır.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaç kredisi hesaplamada dikkat edilmesi gerekenler arasında; yalnızca faiz oranının dikkate alınmasıdır. En büyük yanılgı da buradan başlamaktadır. Unutulmaması gerekir ki; faiz oranı baz alınarak yapılan hesaplamaya ek olarak dosya masrafı, senelik çıkartılan maliyet oranı ve diğer harcamalar geri ödemenize yansımaktadır. Bundan dolayı karşılaştırmalar maliyet oranı üzerinden yapılmalıdır.

İhtiyaç Kredisi Hesaplamasına Vergiler Dâhil mi?

İhtiyaç kredisi hesaplamasında vergiler dâhil olmakla birlikte, çekilecek olan kredi türüne istinaden alınacak vergiler değişiklik göstermektedir. Konut kredisi alımları bütün vergilerden muaf tutulmaktadır. İhtiyaç kredileri ve Konut İpotekli İhtiyaç Kredisinde vergi hesaplamalara dâhildir.

Bana Uygun Hesaplamayı Nasıl Yapabilirim?

İlk önce en uygun hesaplamayı yapabilmek için, müşterisi olduğunuz bankadan yardım alabilir ya da hesaplamanızı çeşitli araştırmalar sonucunda gerçekleştirebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İhtiyaç kredisi başvurularında göz önüne alınacak birkaç husus bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi başvuru yapmak isteyenlerin ilk öncelikle ne kadar bakiyeye ihtiyaç duyduğu ile başlayıp nereden kullanabileceği, nelere dikkat edildiği ve hangi evrakların geçerli olduğu konusunda merak edilen sorular bulunmaktadır. Öncelikle bu hususları alt başlıklar ile anlatalım.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Başvurusunu Nereden Yapabilirim?

İhtiyaç kredi başvurularında en uygun başvuru yapılabilecek olan yer; araştırma siteleridir. Bu konu üzerinde oldukça önemli olan araştırma siteleri, ihtiyaç kredisi başvurularında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İhtiyaç kredisi başvurularında öncelikle dikkat edilmesi gereken, hem bankanın çıkarlarını koruması adına hem de tüketicinin faydasını koruması adına çekilecek olan kredinin geri ödenebilmesinin mümkün olmasıdır. Buna bağlı olarak çekilecek olan kredinin vadesine de dikkat edilmesi gerekir. Çünkü vade uzadıkça ödeme kolaylığı sağlanırken, faiz oranı da buna bağlı olarak yükselir. Ayrıca, vade uzadıkça oluşabilecek olan riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi, oldukça masrafsız olmaktadır. Fakat ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken gerekli olan bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Nüfus cüzdanı, ikamet belgesi, adınıza ait bir fatura, gelir vergisi gibi bazı belge ve evraklar bankaya teslim edilmek üzere hazırlanması gerekmektedir.

Evraksız İhtiyaç Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Son dönemlerde, her türde işletmelerin, yapıların teknolojinin tüm gelişmelerini kullanması sebebiyle, bankaların da bu gelişmeye ayak uydurması dikkat çekmektedir. Evraksız ihtiyaç kredi başvurusu yapılabilir mi? sorusunu yönelttiğimizde ise göreceğiz ki teknolojik gelişmeler sebebiyle, kredi işlemleri evraksız ve belgesiz de tamamlanabilmektedir.

Gelirim Belli Değil, İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapabilir miyim?

Geliri belli olmayan, aylık olarak eline geçen paranın kesin olmaması bazen kişiyi zor durumda bırakabilir. İhtiyaç kredisi kullanımlarında da sıkıntı oluşturabilecek bir durum söz konusu iken, bankaların güven üzerine kurdukları bütün argümanlara yönelik olarak vereceğiniz daha doğrusu kanıt olarak göstereceğiniz bazı belgelerle kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir