İhtiyaç Kredisini Bankamdan mı Çekmeliyim?

İhtiyaç Kredisini Bankamdan mı Çekmeliyim?

Acil ihtiyaçlarınız olduğu zamanla kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisinde faiz oranları, bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Kullanacağınız kredi türü her ne olursa olsun, iyi bir inceleme yapılarak kredi kullanmak daha doğrudur.

Kendi Bankam mı Başka Banka mı?

Eğer maaş aldığınız veya bankacılık ürünlerini kullandığınız bir bankanız bulunuyorsa, daha kolay ihtiyaç kredisi kullanmak adına ilk önce kendi bankanızla görüşebilirsiniz. Diğer bir yandan da farklı bankaların vermiş olduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarını incelemelisiniz. Bankanızın size vermiş olduğu faiz oranından daha düşük faiz oranı veren bir banka varsa, kendi bankanızdan ihtiyaç kredisi kullanmanız daha yüksek maliyete neden olacaktır. Kullandığınız krediyi geri öderken, ödeyeceğiniz faiz miktarı daha fazla olacaktır. Bu yüzden tüm bankaların faiz oranlarını incelemek en doğru verilecek karardır.

Kendi Bankamdan Çekmezsem Ek Masraf Olur mu?

İhtiyaç kredisinde faiz miktarına ek olarak dosya masrafı bulunmaktadır. Bu masraflar haricinde bazı bankalar sigorta masrafları gibi farklı masraflar uygulamaktadır. İster kendi bankanızdan isterseniz farklı bankadan ihtiyaç kredisi kullanın, bankanın uygulamış olduğu prosedüre tabi olursunuz. Bankaların özel müşterilerine veya devlet memurlarına uygulamış olduğu bazı avantajlar olabilir. Bunu öğrenmek için önce kendi bankanızla görüşün; diğer bankalardan da bilgi alın.

Kredi Notum Düşük

Kredi kullanımında bankaların incelediği kredi notunuz eğer düşükse ihtiyaç kredisi kullanmanız biraz zor olabilir. Eğer çalıştığınız bankada maaş müşterisi iseniz, maaş müşterilerine özel olarak uygulanan kredi imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi notu düşük olan yani riskli durumda olan müşteriler için daha yüksek faiz oranı uygulaması olabilir. Bu konuda tam bilgi almak için kendi bankanızla görüşmeniz gerekir.

Kendi Bankanızdan Talep

Müşterisi olduğunuz bankayla, bankacılık ilişkileriniz iyi durumdaysa ihtiyaç kredisi için faiz oranı iyileştirmesi talebinde bulunabilirsiniz. Başka bankanın daha düşük faiz oranını örnek göstererek size de aynı iyileştirmenin uygulanmasını isteyebilirsiniz. Bu gibi uygulamalar, bankanın özel müşterileri için yapılabilmektedir. Ancak bankayla aranızda bunun gibi bir özel ilişki bulunmuyorsa, ödemelerinizde gecikmeler veya aksamalar yapıyorsanız maalesef talebiniz reddedilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir