İkinci El Taşıt Kredisi Kullanımı İçin Püf Noktalar

İkinci El Taşıt Kredisi Kullanımı İçin Püf Noktalar

Taşıt kredisi almak isteyenlerin merak ettiği noktaları aydınlatmak ve kullanıcılarımızı bilgilendirmek karar alma sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Karar alma sürecinde müşteriler 0(sıfır) araç veya 2. el araç alımıyla kredilerini aynı faiz oranlarıyla ödemektedir. Diğer taraftan 0 km ve 2. el araç alımları için 48 aya varan vade olanaklarından faydalanabilirsiniz. Kredi alımları genellikle 12 ay, 24 ay, 36 ay, 48 ay vade ile yapılmaktadır. Taşıt kredileri konut kredilerinden farklı olarak vergiye tabi tutulur. Ödeyeceğiniz vergi tutarı ancak ödeme günü netlik kazanır. 

Taşıt Kredisi Kullanımı

Hesaplama aracımız motorlu taşıtlar vergisi hesaplama, yıllık yakıt masrafı ve yakıt tüketimi hesaplama, otomobil sahibi olmanın yıllık maliyetini hesaplama gibi işlemleri yapmanıza vesile olacaktır. Ayrıca, taşıt kredilerindeki maliyet oranlarının değişkenliği sebebiyle hesabınızı bankaların maliyet oranlarına göre yapabilirsiniz. Sonuçta dosya masrafı, sigorta, vergi gibi giderler maliyet oranlarına yansımaktadır. 2. el taşıt kredilerinde 5 yaşından ufak olan araçlar için kasko değerinin esas alındığını da belirtelim. Taşıt kredilerinde kasko değeri 50.000 TL altında kalan araçlar için %70, 50.000 TL üzeri için %50 kadar kredi kullanılır. Bu arada stopaj vergisinde yer alan yüzdenin vadeye göre değiştiğinin altını çizelim.

Sıkça Sorulan Sorular

  • İkinci el taşıt kredisinde kasko ücreti alınır mı?

Şayet aldığınız araç 5 seneden eski değilse kasko ücretine tabii tutulur. Bu oranlar ise 50.000 TL altında kalan araçlara %70, 50.000 TL üzerine çıkan araçlara ise %50 şeklindedir.

  • İkinci el taşıt kredisinde kaç aya kadar vade ödeyebilirim?

Birinci el taşıt kredisinde olduğu gibi üst limit 48 ay vadeyi kapsar. Alt limit ise 3 ay olmak durumundadır. Ayrıca kredide ödenecek tutar hane gelirinin %50’sini geçmemelidir.

  • Vade ödemelerinde aracın yaşına dair sınırlama var mı?

3 ay ile 36 ay arası vade için aracın yaşı en fazla 8, 37 ay ile 48 ay arası vade içinse aracın yaşı 5’i geçemez. Kredi kullanımında kasko sigortası ve hayat sigortası da yaptırılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir