İlk Defa Kredi Kullanacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

İlk Defa Kredi Kullanacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Daha önce kredi kartı, hesap kartı, kredi veya herhangi bir bankacılık ürünü kullanmayanların kredi notu sıfır olacaktır. Kredi notu sıfır olan kişilerin kredi kullanmaları oldukça zordur. Çünkü bankalar kişilerin ödeme geçmişini kontrol edip, riskleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Sözü geçen kişilerin kredi kullanabilmeleri için öncelikle bankacılık ürünlerinden herhangi birini belli bir dönem kullanarak, kredi notlarının oluşmasını sağlamalılar. Daha sonrasında ilk defa kredi kullanacaksanız, bankaya ihtiyacınız olan kredi tutarını bildirmeden aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz.

 • İhtiyacınız Olan Gerçek Miktarı Belirleyin

Kredi kullanımında en çok dikkat etmeniz gereken kısım kullanmak istediğiniz kredi miktarını doğru belirlemektir. Bu miktar ödeme şekliniz, faizler ve ihtiyacınız olan tutar gibi pek çok değişkenle ilişkilidir. Dolayısıyla birçok farklı faktörü göz önünde bulundurarak bu miktarı belirleyebilirsiniz. Önemli olan ihtiyacınız olandan ne fazlası ne de azını belirlemeniz.

 • Kredi Notunuzu Öğrenin

Bildiğimiz üzere kredi notu, kredi çekmek için ihtiyacınız olan ilk şey. Kredi notunuzu öğrenerek size kredi çıkıp çıkmayacağını sorgulayabilirsiniz. Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu’na kayıt olup 8 TL gibi bir ücret karşılığında öğrenebileceğiniz gibi kredi kullanacağınız bankanızdan da bu işlemi yapabilirsiniz.

 • Detaylı Piyasa Araştırması Yapın

Bildiğimiz üzere pek çok farklı banka ve bu bankaların farklı kredi faiz oranları, kampanyaları var. Durum böyleyken, piyasa araştırmasını iyi yapıp, hangisinin size daha kar sağladığını saptamaktır. Sonuç olarak çekeceğiniz krediyi, çektiğiniz miktardan fazla olarak ödeyeceksiniz. Dolayısıyla konuya titiz olarak yaklaşmanız gerekmektedir. Gerekirse bankaların bireysel danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Yapacağınız piyasa araştırmasında genel olarak dikkat etmeniz gereken başlıklar ise şu şekilde özetlenebilir:

 1. Farklı bankalara ait kredi faiz oranları,
 2. Bankaların vade sayısı ve bu vadelerde değişen faiz oranları,
 3. Bankaların kredi için talep ettikleri masraf kalemi,
 4. Kredi masraf kalemlerinin miktarları,
 5. Kredinin içinde yansıtılan ve vergi, ipotek masrafı, dosya ve sigorta masrafı gibi rakamların hepsinin oranlandığı aylık / yıllık maliyet oranları,
 • Kredi Bilgilendirme Formlarını İnceleyin

Seçtiğiniz banka veya bankaların kredi bilgilendirme formlarını dikkatlice incelemelisiniz. Bu formda, çekeceğiniz tutarla alakalı faiz oranı, ödeme seçenekleri, yasal haklarınız, yaptırımlar ve ihtiyacınız olan belgeleri öğrenebilirsiniz. Böylelikle kredi geri ödemelerinde yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz.

 • Ödeme Planı Çıkarın ve Seçenekleriniz ile Karşılaştırın

Çekmek istediğiniz kredi tutarını belirlediniz, bankaları araştırdınız artık önünüzü daha net görebiliyorsunuz. Şimdi, elinizdeki ödeme seçenekleri ve faiz oranları ile kendi ödeme planınıza göz gezdirip, en doğru ödeme planını çıkarabilirsiniz. Bu çıkarım planlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

 • Takip ve Gözlem Yapın

Yoğun bir araştırma sonucu kredinizi çektiniz, hayırlı olsun! Bundan sonra, ödemelerinizi ve değişen faiz oranlarını takip etmenizde oldukça fayda var. Ödemelerinizi geciktirmemeniz bundan sonraki kredi notunuzu epey olumlu etkileyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir