İpotekli İhtiyaç Kredisi Masrafları

İpotekli İhtiyaç Kredisi Masrafları

İpotekli İhtiyaç Kredisi Masrafları

Yalnızca gerçek kişiler tarafından kullanılan ve talep edilen kredi miktarının yüksek olduğu durumlarda herhangi bir mülkü ipotek göstererek alınabilen kredilere “ipotekli ihtiyaç kredisi” adı verilmektedir. Her bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi ürünü bulunmaktadır. Kredinin vade ve ödenebilecek tutarı müşteri profiline göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, kredi notu yüksek olan müşteriler ve düzenli ödeme yapan, daha önce kredi kartı kullanmış ya da kredi çekmiş müşteriler bu kredi türünde yüksek rakamlarda ödemeler alabilmektedir.

İpotekli ihtiyaç kredisi ne için ve nerelerde kullanılabilir?

Öncelikle bir mülkü ipotek ettirerek kredi çekileceği için verilecek olan kredi tutarı da diğer kredilere oranla daha yüksek olacaktır. Yüklü miktarda çekilen ipotekli ihtiyaç kredilerini, büyük ve aylık ödemesi yüksek olan borçlanmalarda kullanılabilir. Bu kredinin amacı, yapılacak ödemelerin uzun vadeli olması durumunda kişinin sıkıntı çekmemesi ve kredi geri ödemelerini daha rahat bir şekilde yapabilmesidir. Bunun dışında ipotekli ihtiyaç kredileri; yüksek taksitli kredi borçlanmalarında, gayrimenkul satış zorunluluğunun bulunduğu durumlarda ve konut kredisi peşinatlarında kullanılabilir.

İpotekli ihtiyaç kredisi nasıl çekilir, şartları nelerdir?

Her bankanın ipotekli ihtiyaç kredisinde sunduğu şartları farklı olmakla beraber, her bankada aynı olan ve değişmeyen tek şart ipotek altına alınmaya uygun olan bir mülkün olmasıdır. Bunun dışında,

 • Her bankada geçerli olmamak kaydı ile bazı bankalar mülk olarak konut gösteremeyen müşterilerine “otomobil rehinli” ya da “arsa ipotekli” olarak adlandırdığı kredi ürünlerini de sunmaktadır.
 • İpotekli ihtiyaç kredisi için her banka müşteri profilini analiz eder. Resmi kurumlardan kredi skorları ve kredi notları hakkında bilgiler edinir. Bu nedenle kredi notu düşük olan müşterilerin bu krediyi çekebilmesi imkansıza yakındır.
 • Müşteri profili yeterli çıkan kişiler için sıra ipotek altına alınacak mülkün değerlendirmesine gelir. Bu aşamada, uzman eksperler müşterinin belirtmiş olduğu mülkü değerlendirerek sonucu bankaya iletir.
 • Eksperler tarafından yapılan incelemelerin sonucunda bulunan değere “ekspertiz değeri” adı verilir. Bu değerleri, eksperler konut incelemesi yaparak bulur.
 • Son olarak toplamda ödenebilecek kredi tutarı, vadeler ve faiz seçenekleri gibi detaylar müşteriye aktarılır. Burada önemli olan, talep edilen kredi tutarının; ekspertiz değerinden fazla olmamasıdır. Türkiye için bu anlamda geçerli oran %50 ve %75 aralığındadır.
 • Talep edilen kredi tutarından daha az ya da daha fazla bir rakam belirlenmesi tamamen bankanın inisiyatifindedir.
 • İpotekli ihtiyaç kredisi çeken müşterilere banka tarafından zorunlu kılınan iki sigorta bulunmaktadır. Bunlar; hayat sigortası ve ipotekli konutun sigortalanması şeklindedir. Her iki sigortanın da her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

İpotekli ihtiyaç kredisi için başvuru belgeleri nelerdir?

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar için T.C kimlik numarasının da bulunduğu nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet,
 2. Yabancı uyruklu kişiler için oturma izni belgesi ve pasaport,
 3. Yeni çıkarılmış ikametgah belgesi, bulunamıyorsa doğal gaz, elektrik gibi herhangi bir fatura,
 4. Ücretli şekilde çalışanlar için; son ayın maaş bordrosu ve firmanın imzalı maaş yazısı,
 5. Emekliler için sosyal güvenlik kurumlarınca düzenlenmiş olan kimlik belgesi ve emekliliğini çektiği banka hesap cüzdanının fotokopisi,
 6. Gerçek kişi tacirler ve serbest meslek çalışanları için, son yıla ait olan vergi levhasının fotokopisi, üye olunan herhangi bir meslek kuruluşu bulunuyorsa üyelik belgesi, varsa firma ortağının vergi levhası ve vergi dairesi tarafından onaylanmış olan son yıla ait olmasına dikkat edilmesi gereken hesap vaziyeti ve işletme hesabının özeti,
 7. Son olarak çitçiler tarafından talep edilen belge ise yalnızca çiftçilik belgesidir.

Bu belgeler, bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte; bazı bankaların ekstra belgeler istediğini de belirtmekte fayda vardır.

İpotekli ihtiyaç kredisi çekerken ödenen masraflar nedir ve tutarı ne kadardır?

 • Ekspertiz ücreti,
 • Kredi tahsis ücreti,
 • İpotek tesis bedeli,
 • Hayat sigortası bedeli gibi masraflar kredi masrafları şeklinde değerlendirilebilir.

Bu masraflar dışında bankaların belirleyeceği ve talep edebileceği farklı masraflar olmakla birlikte; masraf tutarları da her banka tarafından farklılık gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir