Kira Sözleşmem Bitmeden Evden Çıkabilir Miyim?

Kira Sözleşmem Bitmeden Evden Çıkabilir Miyim?

Uzun uğraşlar sonucu araştırıp bulduğunuz evde hiç hesapta olmayan problemler ortaya çıkmaya başladı veya ani bir şekilde planlarınız değişti. Kiraladığınız evden çıkmak istiyorsunuz fakat kira sözleşmenizin süresi henüz bitmedi. Ne yapardınız?

Kira Sözleşmesi

Mülk sahibi ve mülkü kiralayan kişi arasında yapılan belirli hukuki süreçleri ve hakları içeren yazılı anlaşmaya kira sözleşmesi denir. Kira sözleşmesi karşılıklı olarak tarafların yasal haklarını koruyan bir anlaşma biçimidir. Bu sözleşme ile kiraladığınız mülkün üzerinde sahip olduğunuz ve olmadığınız hakları kabul ettiğinizi beyan edersiniz.

Kira Sözleşmesini İptali

Sahip olduğunuz kira sözleşmesinin süresi dolmadan sözleşmeyi feshetme şansınız var fakat bunun da belli koşulları olduğunu unutmamanız gerekli. Sözleşmenin iptali için izleyebileceğiniz yolları şu şekilde sıralayabiliriz;

Konuyla alakalı mülk sahibinizle görüşerek mutlaka anlaşma yoluna gidin. Karşılıklı anlaşmaya vardığınız müddetçe kira sözleşmeniz bitmeden de evden çıkabilirsiniz. Söz konusu problem genellikle karşılıklı anlaşmaya varılarak ortadan kaldırılabiliyor. Önemli olan iki taraf da zarar görmeden işini görebilmek olduğunu unutmayın. Ev sahibinize konuyla alakalı yardımcı olursanız, karşılıklı anlaşmaya varmanız daha kolay olacaktır.

Sahip olduğunuz kira sözleşmesini detaylı bir şekilde inceleyin çünkü kira sözleşmeleri standart bir yapıya sahip olmayabiliyor.  Sözleşmede, sözleşme süresi bitmeden evden çıkamayacağınıza dair bir madde bulunmayabilir ya da bunun tam tersi olarak kira sözleşmesi bitmeden önce evden çıkacak olursanız belirli cezai yaptırımları içerebilir. Dolayısıyla sözleşmenizi detaylıca inceleyip, duruma göre hareket etmelisiniz.

Sözleşmem Bitmeden Evden Çıkarsam Ekstra Bir Ücret Ödemem Gerekiyor Mu?

Kira sözleşmeniz bitmeden evden çıkmak istediğinizde karşılıklı anlaşmaya gidemezseniz eğer ev sahibinizin size dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda, yargıtay genel olarak evin boş kalacağı süre kadar ki aylık masrafı sizden isteyecektir. Şöyle örnekleyelim; aylık 500 TL kirası olan evden sözleşmeniz bitmeden çıkmak istediğinizde yerinize kiracı bulmanız en temiz yol olacaktır. Fakat yerinize kiracı bulmazsanız ev sahibinizin açtığı davada evde oturmasanız bile sözleşmeniz bitene kadar olan süre için kirayı ödemek zorunda kalırsınız.

Her zaman olmamakla birlikte genel olarak, evden çıkmak istediğiniz tarihten 2 ay öncesinde evden çıkmak istediğinizi yasal olarak bildirdiğinizde cezai yaptırımdan kaçabilirsiniz fakat dediğimiz gibi bu sahip olduğunuz kira sözleşmesinin içeriği ile orantılıdır. Bu durum, evin kullanılabilirliğinin olmaması durumunda da geçerlidir.

Hangi Durumlarda İptal Davası Açabilirim?

Kiraladığınız eve ait kira sözleşmesini iptal etmek istiyorsanız, bunun için gerçekten geçerli bir nedeniniz olmalı. Mahkemeye sunacağınız bu geçerli neden sayesinde kira sözleşmenizi iptal etme şansınız var. Kira sözleşmesinin iptali için sunacağınız geçerli neden konutun sağlık açısından uygun şartlarda olmaması, alt yapısında problemlerin olması veya iç tesisatlarında tamir edilemeyecek sorunların bulunması gibi nedenler olabilir. Dolayısıyla, bahsettiğimiz nedenlerden ötürü bir problem yaşıyorsanız, kira sözleşmenizi iptal etmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kira Sözleşmesinin İptali İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Kira sözleşmenizi iptal etmek için mahkemeye bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Avukat tutmanız zorunlu tutulmaz fakat avukat sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Kira sözleşmenizi iptal etmek istiyorsanız, iptal nedenlerinizi dikkatlice gözden geçirmelisiniz. Gerçekten geçerli bir nedeniniz yoksa eğer, iptal talebiniz kabul edilmeyebilir.

Siz siz olun, kira sözleşmesi yaparken, sözleşmeyi feshetme hakkınızın var olduğundan ve evin genel olarak uygun koşullarda olduğundan emin olun. Aksi taktirde evden çıkmak istediğinizde cezai yaptırımlara maruz kalabilir, çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir