Kısa Yoldan Kredi Notunu Yükseltme

Kısa Yoldan Kredi Notunu Yükseltme

Günümüzde tüketicilerin kredi, kredi kartı, kredili mevduat hizmeti gibi konularda banka veya finans kurumlarına talepte bulundukları takdirde, bu taleplerin değerlendirilmesi esnasında başvurulan ilk aşama tüketicinin kredi notudur. Kredi notu tüketicilerin finansal geçmişi ile ilgili referans niteliğinde olduğundan, finansal hizmet taleplerinin hemen hepsi için tüketicilerin kredi notu bilgisine mutlaka başvurulmaktadır. Bu yazımızda kredi notu ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtlayarak, banka ve finans kurumlarının, taleplerimizi değerlendirirken kıstas olarak aldığı kredi notunu yükseltmemize olanak sağlayacak hususlardan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kredi notu finansal geçmişimizin, banka ve/veya finans kurumları ile olan ilişkilerimizin referansıdır. Kredi notu banka veya finans kurumları ile ilgili geçmiş ve/veya mevcut finansal ilişkilerimizin, ülkemizde kredi notu hesaplamaya yetkili kurum olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanarak analiz edilmesi sonucunda ulaşılan özel puandır.

Kredi Kayıt Bürosu

Bankalar arası müşterilere ait bilgilerin paylaşılmasını engelleyen kanun, Bankalar Kanunun 83.maddesi ile 1993 yılında ortadan kalkmış ve bundan sonra 1995 yılında Bankalar Birliğinin de desteği ile Türkiye’nin önde gelen 9 bankası bir araya gelerek ortaklaşa Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.’yi kurmuştur. Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) kuruluşu ile birlikte tüketicilerin bankalar veya finans kurumlarındaki finansal geçmişi ve güncel ilişkilerine ait verileri toplayarak, analiz etmeye başlamıştır. Ülkemizde bu konuda yetkili tek kuruluş Kredi Kayıt Bürosudur.

Findeks

Findeks, Kredi Kayıt Bürosunun 2014 yılında tasarladığı ve tüketicilerin hizmetine sunduğu finansal web platformudur. Tüketicilerin, Kredi Kayıt Bürosu’nun analiz ettiği finansal geçmiş ve güncel finansal durumları neticesinde ortaya çıkan kredi notu puanını öğrenmesinin en kolay yolu Findeks’dir. Tüketicilerin ve/veya reel sektörün finansal hayatını kolaylaştıracak birçok bilgi Findeks aracılığı ile temin edilebilmektedir. Kredi notunu öğrenmek, banka veya diğer finans kurumlarındaki kredi limitleri ve borçlarınızı takip ederek finansal durumunuzu kontrol altında tutabilmek gibi birçok konuda Findeks’ten faydalanabilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Tüketicilerin kredi notu ile ilgili doğru olduğunu düşündükleri en büyük yanılgı hiçbir kredi, kredi kartı ve bankacılık işlemi yapmadıkları takdirde kredi notlarının yüksek olacağını düşünmeleridir. Kredi notu hesaplanırken göz önünde bulundurulan bileşenler, tüketicilerin geçmiş ve güncel kredi ve borç ödeme durumları ile doğru orantılıdır. Kredi notu belirlenirken bankalarda finansal işlem geçmişi olmayan kişiler için kredi notu “ 0 “ olarak değerlendirilmektedir. Geçmiş veya süregelen kredi, kredi kartı ödemeleri baz alınacağından, kredi notuna sahip olabilmek için mutlaka bankalar ile kredi ve/veya kredi kartı ilişkisi bulunmalıdır. Bu ilişkinin minimum 3 ayı geçen sürelerde olması tüketicilerin avantajına olacaktır. Öte yandan bankalarla finansal ilişkisi olan tüketicilerin kredi notlarını yükseltmek için aşağıda sıralanan önlemleri alması sağlıklı olacaktır;

  1. Ödeme güçlüğü çekiyorsanız;

  • Ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırın.
  • Borçlarınızı tek kredide birleştirin.
  • İpotek vererek limitinizi yükseltin.
  • Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeyin.
  1. Geçmişte kredi takibiniz var ise;

  • Nakit teminatlı kredi kartı edinin.
  • Otomatik ödeme talimatları verin.
  • Banka hesaplarınızı aktif kullanın.
  • Notunuz yükselmeden (kredi/kredi kartı) başvuru yapmayın.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere kredi notu finansal geçmişinize göre oluşur. Kredi notunun sıfırlanması belirli bir süreye bağlı olmaktan çok, banka veya diğer finans kurumları ile sürdürdüğünüz finansal ilişkilerinizin, aktif ve düzenli bir hale gelmesi ile mümkün olacaktır. Diğer bir deyişle ne kadar sıklıkla ve düzenli bir şekilde finansal işlemlerinizi gerçekleştirirseniz, kredi notunuz çalışmalarınızın hacmi ile doğru orantılı olarak kısa sürede yükselecektir. Kredi notunuza ödemelerinizin yansıması ise, bir ödeme süresinden daha kısa bir süre alacaktır. Ancak bu süreler zaman zaman değişiklik gösterebilir.

Bir kredinin kapatılmasının hemen ardından, tüketicilerin yeni kredi başvurusu yapması durumunda kredi notu güncellemesi hususunda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bunun nedeni ise kapatılan krediyi bankanın hemen görememesinden ötürü borç durumunu yüksek değerlendirmesidir. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak adına kredinin kapatıldığı bankadan, kredinin kapatıldığına dair bir yazı alarak yeni kredinin talep edileceği bankaya verilmesi talebinize olumlu dönüş almanız için oldukça fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir