KOBİ Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin kısaltılmışı olarak KOBİ kavramı kullanılır. 790 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan ve yürürlüğe göre Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin yönetmelik kapsamına göre; çalışan sayısı 50 ile 250 arasında olan ve yıllık mali bilançosusun toplamı 8 milyon TL ile 40 milyon TL olan işletmeler KOBİ kapsamına girmektedir. Çalışan sayısı 50’den az ve yıllık bilanço toplamı 8 milyon TL’den az ise Mikro KOBİ kapsamına dâhildir.

Bu işletmelerin yani KOBİ’lerin faaliyetlerini devam ettirmeleri ve büyütmeleri aynı zamanda ekonomi içerisinde yer almaları kapsamında devlet tarafından birçok teşvik edici destekler bulunmaktadır. Bu destekler KOSGEB tarafından verilmektedir.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi için kullanılan kısaltılmış bir kavramdır. Kendi işini kurmak isteyen veya kurulmuş olan işletmesini büyütmek ve geliştirmek isteyen kişiler için devlet tarafından oluşturulan destekleme programıdır. KOSGEB kapsamında küçük işletmeler için birçok proje başvurusu bulunmaktadır. Bu sayede küçük işletmelere karşılıksız olarak kredi ve destek sağlanmaktadır.

Bu kredilerden yararlanmak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Teşvik programlarından yararlanmak için işletmenin bağlı bulunduğu meslek odasına kayıtlı olmak gerekmektedir.

KOBİ Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Teşvik kredisine başvuru yapmak için KOSGEB kapsamında düzenlenen 32 saatlik girişimcilik eğitimine katılmanız zorunludur. Bu eğitimden sonra KOBİ’lere ‘Girişimcilik’ sertifikası verilmektedir. Girişimcilik sertifikasını almış olan KOBİ’lerin KOSGEB sistemine kayıt olması gerekmektedir. www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden ilk kayıt işlemlerinizi yaparak, gerekli olan tüm bilgileri girerek kayıt işlemini yapmalısınız ve beyannameyi doldurmalısınız. Eğitime katılmak için işletme açmış olma şartınız bulunmamaktadır.

Kurmak istediğiniz veya geliştirmek istediğiniz iş planınızı içeren detaylı bir projeyi KOSGEB’e sunarak başvuruda bulunmanız gerekir.

Başvurulan proje veri tabanında saklanır ve kurulun değerlendirmesine göre proje kabul edilir veya reddedilir. Girişimciye veya işletme sahibine bu bilgi verilir.

Teşvik Kredi Miktarı Ne Kadar?

KOBİ kapsamında yapılan başvurularda teşvik için geri ödemesiz olarak verilen üst limit 50 bin TL olarak belirlenmiştir. 100 bin TL’ye kadar da faizsiz olarak geri ödemeli kredi sağlanmaktadır. Bu kapsamda;

  • İşletme kuruluş desteği için üst limit 2.000 TL,
  • Kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanımı ve yazılım desteği üst limiti 18 bin TL,
  • İşletme giderleri için üst limit 30 bin TL,
  • Sabit yatırım desteği için faizsiz ve geri ödemeli kredi üst limit 100 bin TL,

Belirtilen bu teşvik kredisi bölgeye göre değişiklik göstermekte ve farklı oranlarda olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir