Konut Kredimi Devredebilir miyim?

Konut Kredimi Devredebilir miyim?

Konut Kredimi Devredebilir miyim?

Günümüzde satın alınan konutların birçoğu konut kredisi kullanılarak alınmıştır. Konut kredilerinin vadeleri 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Konut kredisi ile bir konut satın alan kişinin evi satmak istemesi durumunda da uygulanacak farklı prosedürler bulunmaktadır.

Öncelikle bilinmelidir ki konut kredisi kesinlikle başka bir kişiye devredilmemektedir. Evini satmak isteyen kişinin, satabilmesi için yapabileceği tek şey bankaya olan kredi borcunu kapatmaktır. Bankalar için düzenlenen yönetmeliklerde, kredinin erken kapatılması gibi durumlarda uyguladığı erken ödeme cezası da bulunmaktadır.

Konut Kredisi Neden Devredilir?

Kişilerin geçmiş zamanda kullandığı ve ödemelerinin günümüzde devam ettiği konut kredilerinde, satın alınan bir konut bulunmaktadır. Yine kişiler bankaya ödemesi bitmeyen kredi ile satın alınmış evi tekrar satmak isteyebilir. Böyle bir durumda ise öncelikli olarak bankaya olan borcun kapatılması gerekir.

Konut kredisinin devredilme isteğinin nedenleri arasında bulunan faiz oranları da günümüzde geçerli olmadığından uygulanamamaktadır. Bunun açıklaması olarak, 1 yıl önce hazırlanmış konut kredisi faiz ve vade oranları ile günümüzdeki konut kredisi faiz ve vade oranlarının aynı olmadığı söylenebilir. Daha detaylı olarak, 3 yıl önce x faiz oranı ile çekilen konut kredisi kullanılarak satın alınmış bir evi, bugün satmak isteyen bir kişi; evi satın almak isteyen bir alıcı bulursa direkt olarak alıcının bankaya kredi başvurusunda bulunması ve yeni bir kredi çekmesi gerekecektir. Bu kredi ile ev sahibinin kredisini kapatacak ve ödemelerine devam edecektir. Kredi devir işlemi sadece bu şekilde gerçekleşebilmektedir.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Neredeyse her kredi için uygulanan erken ödeme cezası prosedürü bulunmaktadır. Bankalar, müşterilerinin talepleri ve kredi notları doğrultusunda vade oranları, faiz oranları gibi miktarları belirler. Buna göre de kredi miktarı belirlerler. Eğer, müşteri olması gerekenden daha erken bir zamanda ödeme yaparak kredi borcunu kapatmak isterse bankaların, müşterilerine erken ödeme cezası adı altında bir miktar ceza payı yansıtma hakkı bulunmaktadır.

Erken ödeme cezalarının uygulanma amacı ise, bankaların faiz kaybetmeleri ve olağan dışı bir durumla karşılaşmalarıdır. Erken ödeme cezası, müşteriden alınarak kaybedilen faiz ve benzeri miktarların yerine takviye edilmektedir.

Konut kredilerinde uygulanan erken ödeme cezasında, 36 ay süreden daha az ödemesi bulunan kredi varsa ana paranın %1’i, 36 aydan daha fazla ödemesi bulunan kredi varsa da ana paranın %2’si talep edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir