Konut Kredisi Kullanımında Zorunlu Sigortalar

Konut Kredisi Kullanımında Zorunlu Sigortalar

Konut Kredisi Kullanımında Zorunlu Sigortalar

Konut kredileri uzun vadelerde ödenen ve konut sahibini oldukça uzun yıllar boyu borç altında bırakan bir sistemdir. Durum böyle olunca hem borçlu tarafın hem de alacaklı tarafın kendini uzun yıllar koruyabilmesi adına düzenlemeler yapılmaktadır. Konut kredilerinde yapılması gereken sigortalar bulunmaktadır. Bunlardan yalnızca birkaç tanesi zorunludur. Diğer sigorta türleri bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle isteğe bağlı olarak düzenlenmektedir. Uygulanan sigorta türleri aşağıdaki gibidir;

  • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
  • Konut sigortası
  • Hayat sigortası
  • Bireysel emeklilik sigortası, ferdi kaza sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Yasal olarak zorunlu tutulan sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası, deprem olması sonucunda meydana gelebilecek olumsuz durumlar için (tsunami, yangın, yer kayması gibi) oluşacak maddi zararları, düzenlenmiş poliçede belirlenmiş miktar dâhilinde karşılamaktadır. Binanın zarar görmesi halinde de teminat kapsamı içerisinde bulunmaktasınız.

Konutun metrekare fiyatına göre belirlenmektedir. Bulunduğu konum ve yapıya göre de fiyat değişmektedir. Sigorta poliçesi yıllık olarak yapılmaktadır ve her yıl sigorta bedeli güncellenmektedir.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle bütün yapı tiplerinde azami teminat tutarı 160 Bin TL olarak belirlenmiştir. Eğer meskenin değeri DASK tarafından karşılanan azami teminat tutarını aşıyor ise sigortalı olan kişi isteğe bağlı olarak aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat alabilir. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortasının olması gerekmektedir.

Konut Sigortası

Konut sigortası, konut kredisi kapsamında oluşturulan ve kredi borcunun bitimine kadar zorunlu tutulan sigorta türüdür. Poliçe yıllık olarak düzenlenir. Evinizdeki herhangi bir yangın, hırsızlık, kaza, su baskını gibi olumsuz durumlara ve risklere karşı evinizi güvence altına almaktadır. Konut sigortasının karşılamadığı riskler de bulunmaktadır. Her sigorta şirketinde farklılık gösterdiği için detaylı şekilde bilgi alınması önemlidir.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası, konut kredisini kullanan kişinin hayatını kaybetmesi durumunda, geriye kalan borcunun sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlayan sigorta türüdür. Bazı bankalarda zorunlu olarak uygulanmaktadır. Yapılan sigorta poliçesi, konut kredisi borcunun ne kadarını kapsıyor buna dikkat edilmelidir.

Bireysel Emeklilik Sigortası

Kişinin, emeklilik döneminde daha rahat koşullar içerisinde yaşayabilmesi için bugünden itibaren düzenli bir birikim yapmayı sağlayan ve devlet desteğinde olan sigorta türüdür. İstendiği takdirde belirli bir birikim yılından sonra biriken para toplu olarak çekilebilir. Kredi kullanımında zorunlu bir sigorta türü değildir, isteğe bağlı olarak uygulanmaktadır.

Ferdi Kaza Sigortası

Hayat sigortası yerine kullanılabilen sigorta türüdür. Poliçe süresi içerisinde, sigortalı kişinin iradesi dışında gerçekleşmiş bir kaza sonucunda vefat etmesi halinde verilen bir teminatı içeren sigorta türüdür. Zorunlu olarak uygulanmamakla birlikte isteğe bağlı olarak yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir