Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut kredisi ile ev alınmadan önce ilk olarak iyi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Kendinize uygun bütçe belirlenmeli, sonra da doğru banka seçilmelidir.

Konut Kredilerinde % 20 Peşinat Şartı

Satın alınacak evin fiyatı, kredi çekilecek fiyatlara uygun olmalıdır. Kredi çekebileceğiniz fiyatın çok üzerinde bir eve bakmanız size zaman kaybettirecektir. Gelir durumunuza göre çıkabilecek kredi miktarlarına dikkat etmenizde yarar var. Daha öncesinde %25 olan peşinat şartı, son düzenlemeyle %20 oranına kadar düşürüldü.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi seçiminde üstünde durulması gereken önemli noktalardan birisi konut kredisi faiz oranıdır. Ödenecek aylık taksit tutarı ve toplam ödeme tutarını doğrudan etkileyen faiz oranı, her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Faiz oranınız ne kadar düşük olursa ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı da o kadar düşük olacaktır.

Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi kullanırken dikkat edilecek bir diğer unsur da kredi masraflarıdır. Faiz oranı dışında ödeyeceğiniz aylık ve toplam tutarı etkileyen diğer unsurlar şunlardır:

  • Dosya masrafı
  • Komisyon
  • Hayat sigortası
  • Ekspertiz ücreti
  • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
  • Konut sigortası
  • İpotek tahsis ücreti
  • İpotek fekki ücreti (Sözleşmede var ise)
  • Erken ödeme cezası (Kredinin tamamını peşin olarak ödemeniz koşulunda, faiz indirimi olacağı için ekstra bir ceza bedeli ödersiniz)
  • Hesap işletim ve ekstre gönderim ücreti (Kredi ödeme durumunu içeren ekstre gönderim ücretleri alınabilir)

Ödeme Seçenekleri

Her kredi kullanıcısının gelir düzeyi ve gelir düzeni farklıdır. Bu yüzden kendi gelir durumunuza en uygun olacak şekilde bir ödeme planının oluşturulması için bankayla görüşmeniz gerekmektedir. Aylık ödeme, üç ayda bir ödeme veya faiz oranı artan-azalan şekilde ara ödeme imkanı sunulabilmektedir. Bu ödeme koşulları bankadan bankaya değişiklik ve çeşitlilik göstermektedir.

Eksper Raporunun Önemli

Alınacak evin bölgesi, yaşı ve sağlamlığına göre kredi çekme durumunuz değişebilir. Evin özelliklerine göre kredi çıkmayan evler de olabiliyor. Riskli bulunan ev konusunda ısrarcı olmamakta yarar var.

Vadeli/Vadesiz Hesap Açın

Bir ev sahibi olmak için biriktirmeyi düşündüğünüz miktarı, kredi çekmeyi düşündüğünüz bankaya yatırarak biriktirin. Bu size daha sonrasında çekeceğiniz kredi için kolaylık sağlayacaktır. Adınıza kayıtlı başka bir ev, otomobil veya arsa varsa bunların tapu/ruhsatını bankaya bildirmeniz de size kolaylık sağlayacaktır.

Kredi Notunun Önemi

Konut kredisi kullanmak için dikkat edilecek en önemli nokta da kredi notudur. Daha önce kullandığınız herhangi bir kredi olduysa ve ödemeleriniz düzenliyse, bankayla herhangi bir sorun yaşamadıysanız kredi notunuz yüksektir. Geçmişte kredi veya kredi kartı ödemelerinde sorun yaşadıysanız krediniz onaylanmayabilir. Kredi notunuzu bankalardan öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir