Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bir ev sahibi olmayı, kira derdi düşünmeden yaşamayı herkes ister. İşte bu noktada günümüzde çokça tercih edilen konut kredisi devreye giriyor. Ev almak için toplu parası olmayanlar bankaların sunduğu uygun taksitli ve düşük faizli konut kredisi fırsatlarından yararlanmayı tercih ediyor. Konut kredisi, satın alınmak istenen evin teminat altına alınması şartı ile bankaların şahıslara verdiği bir kredi çeşididir. Konut kredilerinin faiz oranları çoğunlukla, 5 ve 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu  yapmak  için önce almak istediğiniz evi seçmeniz gerekiyor. Satın almak istediğiniz evi belirledikten sonra kredi başvurusu için uygulamanız gerekir. İkinci aşama olarak  konut kredisi veren bankaların araştırmasını yaparak, bütçenize uygun teklif veren bankayı seçebilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra kredi talebiniz onaylandığı taktirde devreye “Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanları” giriyor. Eksperler, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra evin değerinin 4’te 1’ini peşinat olarak vermeniz gerekiyor. Yasalar gereği, bankalar belirlenen ekspertiz değerinin %70-75’i kadar kredi verebiliyor. Geri kalan %25’lik kısım için ise peşinat vermeniz gerekiyor. Kredi sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranları ve vade üzerinden taksitlerinizi aylık olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekenler

Diğer kredi türlerinde olduğu gibi konut kredisine başvururken de nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve gelir belgesini mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Eğer daha önceki bir borcunuzdan dolayı hakkınızda banka takip kararı varsa konut kredisi kullanmanız mümkün değil. Ayrıca konut kredilerinde ipotek söz konusu olduğu için kefil istenmez. Ancak kredi alacak kişinin borcu ödeyecek yeterli geliri olmadığı durumlarda kefil uygulaması devreye girebilir.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygundur?

Almak istediğiniz evin konut kredisine uygun ev olması oldukça önem taşımaktadır. Konut kredisi alabilmek için seçtiğiniz evin, “kat mülkiyetine” sahip olması gerekir. Kat mülkiyetine sahip evler ancak konut kredisine uygun ev kapsamına girer. Eğer almak istediğiniz ev, inşaat ya da projeden satılan evler ise, konut kredisine uygun ev olarak adlandırılabilmesi için, “kat irtifakı” tapusu olması şarttır. Eğer konutun kat irtifakı tapusu bulunmuyorsa, konut kredisine uygun ev kategorisine girmez.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Çekilebilir?

Konut Kredisi çekmek için satın alınacak olan konutun “mesken” olarak geçmesi gerekir. Arsa, dükkan ve depo benzeri niteliklerdeki tapulara konut kredisi verilmez. Alacağınız konutun, kanun ve yönetmeliklere uygun olması da kredi alımında önem taşır. Kat mülkiyeti konusu bu nedenle şarttır. Öte yandan, konutun kat irtifakı varsa “Yapı Kullanımı İzni” belgesine sahip olması gerekir. Eğer akrabanızdan konut almak istiyorsanız, konut kredisi çekemezsiniz. Bu durumun nedeniyse, yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Böyle durumlar için bankalar, “Finansman Kredisi” imkanını sunmaktadır. Gayrimenkul değerlendirme uzmanları, kredi verilecek olan konutu inceleme altına aldıklarında o konutun tamamlanıp, tamamlanmadığına bakacaklardır. Bu nedenle alınacak olan konutun %80 gibi bir oranda tamamlanmış olması gerekiyor. Tamamlanma kelimesini açacak olursak; konutun çatı, dış kaplamasının bitirilmiş olması ve kapı, pencerelerinde takılmış olması olarak anlayabiliriz.

Bu bilgiler ışığında, diğer kredi türlerine oranla daha düşük faiz oranları sunan konut kredisinden yararlanmak faydalı olabilir. Ayrıca kredinizin ödeme planını kısa vadeler şeklinde oluşturduğunuz taktirde borcunuzun daha kısa zamanda bitmesini sağlayabilir buna bağlı olarak da daha az faiz ödeyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir