Konut Kredisi Taksitini Nasıl Azaltabilirim?

Konut Kredisi Taksitini Nasıl Azaltabilirim?

Bir ev sahibi olmak, hayat boyu kira ödemeden yaşamak, hepimizin hayalleri arasında yer alıyor. Ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu yöntemlerin başında “konut kredisi” geliyor. Hemen her bankanın müşterisine özel ödeme planı ve düşük faizle verdiği konut kredileri bireylerin çoğunlukla tercih ettikleri bir kredi türü. Bu kadar avantajının dışında, bir taşınmaza finans sağlayan  kredi türü olduğu için verilen kredinin miktarı da buna bağlı olarak yüksek oluyor. Konut kredisi kullanan bireylerinde en çok zorlandıkları noktalardan biri, kredinin taksitlerini ödeme noktası oluyor. Bu noktada, yüklü bir miktar için çekilen kredinin hem taksit süresi hem de taksit miktarı genellikle fazla oluyor. Eğer sizde yüklü bir miktar konut kredisi çekenlerden biriyseniz ve kredinizin taksitini azaltmak için yollar arıyorsanız bu yazımız tam size göre. Konut kredisinin taksitlerini azaltmanın yollarını sizin için derledik.

Faiz İndirimi Yaptırabilirsiniz

Konut kredisi kullanan ve taksitlerini azaltmak isteyen bireylerin ilk başvurdukları yöntemlerden biri “faiz indirimi yaptırmak” oluyor. Çünkü yüksek faizli kredinizin sadece faizini düşürmek, ödemesi devam eden kişiye çok önemli bir avantaj sağlıyor. Faiz indirimiyle birlikte hem taksit miktarı azalıyor hem de geri ödenecek toplam paradan önemli ölçüde tasarruf imkanı sağlıyor. Eğer sizde kredinizin taksitlerini azaltmak istiyorsanız bankanıza başvurarak faiz indirimi talebinde bulunabilirsiniz.

Kredinin Vadesini Kısaltabilirsiniz

Faiz indiriminin yanı sıra ikinci bir seçenekte kredinin “vadesini kısaltmak” olabilir. Yüksek faizle kredisini ödemeye devam eden kişi, eğer gelirinde bir eksilme olmamışsa aynı taksit miktarını ödemeye devam ederek kredi vadesini de kısaltabilir. Bu yöntem sayesinde hem toplam geri ödeme azalıyor hem de ipotek borcundan kısa zamanda kurtulmak mümkün oluyor.

Kredinin Vadesini Uzatabilirsiniz

Kredinin vadesini uzatmakta taksitleri azaltmak için başvurulacak yöntemlerden biri. Çünkü kredinizin vadesinin uzaması demek otomatik olarak taksit miktarınızın düşmesi demektir. Bu nedenle kredi taksitini ödemekte zorlananlar için 180 ay vadeli uzun bir kredi ödeme planı çözüm olabilir. Bu yöntemle kredi taksit miktarı yarı yarıya düşecektir. Vadeyi uzatmak için kredi faiz oranının yüksek olması gerekmez. Yani düşük bir faizle aldığınız bir kredinin taksitleri içinde bankanıza başvurarak vade uzatmak için başvurabilirsiniz. Ancak vadeyi uzattığınız zaman, toplam geri ödeme miktarının da biraz artacağını bilmenizde fayda olacaktır.

Ara Ödeme Yapabilirsiniz

Ara ödeme yapmak da taksitleri azaltmak için bir seçenek olabilir. Kalan ana para tutarından “ara ödeme” yapılan tutar düşülerek, yeni bir ödeme planı oluşturulur. Yeni ödeme planı oluşturulurken bankalar müşterilerine “aylık taksit tutarı düşsün, vade aynı kalsın” ya da “aylık kredi tutarı aynı kalsın vade düşsün” şeklinde iki seçenek sunmaktadır. Bu durumda vade aynı kalsın denmesi halinde aylık ödenecek taksit düşmekle birlikte, elde edilecek faiz kazancı azalır. Aylık taksit tutarının aynı kalması durumunda ise toplam faiz ödemesinde kazanç elde edilecek ve kredinin vadesi kısalacaktır. Bu avantajlarına rağmen, kalan anapara tutarından ara ödeme yapılan tutar düşülerek kalan vadeye göre ödenen anapara üzerinden erken ödeme cezası uygulanır.Bu nedenle eğer bu yönteme başvuracaksanız “erken ödeme” cezasını da hesaba katmalısınız. Ayrıca konut kredilerinde vadede bir değişiklik yapılması halinde erken ödeme cezası ödenen değil, tüm kalan anapara miktarı üzerinden hesaplanır.

Konut Kredisinde Yapılandırma (Refinansman)

Konut kredinize yapılandırma yapmakta taksitleri düşürmek için bir yol olabilir. Bu yöntemle hem taksitleriniz düşebileceği gibi hem de güncel düşük faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca konut kredinizi yapılandırmak için krediyi kullandığınız bankayı tercih etmek zorunda değilsiniz. İsterseniz seçeceğiniz başka bir bankadan da yapılandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kredinizi başka bir bankaya transfer edecekseniz, önceki bankaya kalan anapara üzerinden “erken kapama cezası” ödemeniz gerekecektir.

Kendi bankanız ise diğer bankalara oranla daha yüksek bir orandan kredinizi yapılandırmayı teklif edebilir. Bu noktada hesaplamanızı doğru yapıp ona göre karar vermenizde yarar olacaktır. Ayrıca, yeni bir bankadan yapılandırma yaptığınız zaman, tüm ek masrafları(erken ödeme cezası, yeni dosya masrafı, yeni ipotek harcı vb.) bankanın teklifine göre ödeyeceğiniz faize ekleyerek bir maliyet hesaplaması yapmalı ve mevcut bankanızın konut kredisi teklifindeki maliyetle kıyaslamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir