Konut Kredisinde E-Haciz

Konut Kredisinde E-Haciz

Konut Kredisinde E-Haciz

Elektronik-haciz yani E-Haciz olarak adlandırılan kavram, devlete karşı ödenmemiş olan borcunuzdan dolayı elektronik ortamda yani banka hesaplarınız üzerinde bulunan para, maaş, altın veya döviz gibi varlıklarınız üzerine haciz yapılması işlemidir. Devlet, ödenmemiş borcunuz üzerinden elektronik ortamda haciz işlemi yapabilir.

Kendi evinizi almak için bankadan kullanmış olduğunuz konut kredisinin borç taksitlerini ödemediğiniz durumda ve yasal takip sürecinde de ödememe durumuna devam etmeniz halinde, bankada bulunan tüm hesaplarınıza gelebilecek olan haciz işlemidir. Eğer yasal süreçler içerisinde borcunuzu gecikmeli de olsa öderseniz haciz işlemi uygulanmaz. Haciz işleminin uygulanması için borç ödememe durumunun son aşamaya gelmesi gerekir.

E-Haczin Amacı

Ödenmemiş olan borçlarınızın alacak takibinin daha hızlı, kolay ve masrafsız bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu sayede kağıttan ve posta masraflarından tasarruf sağlanır. Denetim ve takip işlemlerinden de muaf tutulmuş olunur.

E-Haciz Uygulanma Süreci

  • Konut kredisinin aylık borcunun son ödeme tarihi içerisinde ödenmemesi halinde banka tarafından e-posta veya telefon yoluyla size ulaşarak gecikmenizi bildiriyor. Bir miktar ödeme yapmış olsanız bile tüm aylık borç miktarı ödenmediği için yine de gecikme sayılıyor.
  • Yapmış olduğunuz gecikme Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilerek tüm bankalara gecikmeniz bildiriliyor. Kredi borcunuzu 2 ay ödemezseniz gecikme faizi uygulanıyor fakat herhangi bir yasal süreç başlatılmıyor. Fakat bu durum bankanızla olan sözleşmenize göre farklılık gösterebilir.
  • Eğer borcunuzu 3 ay boyunca ödemezseniz, yasal takip süreci başlamış olur. Banka bu süreye kadar size devamlı olarak uyarıda bulunacaktır. Bu süreçte kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.
  • Ayın sonunda eğer borcunuzu hala ödemezseniz adli sürece girmiş olursunuz ve dosyanız avukata iletilir.
  • Dosyanız avukata iletildikten sonra da dosya ve avukat masrafı da borcunuza eklenmiş olur.
  • Eğer borcunuzu ödeyemiyorsanız haciz süreci başlatılır. Evinize, taşıtınıza, e-haciz yolu ile banka hesaplarınıza haciz uygulaması yapılabilir. E-haciz yapılmadan önce bankanın size tebliğde bulunması gerekir. Bu tebliğden sonra 7 gün içerisinde e-hacze başlayabilir.

Emekli Maaşı veya Maaş Hesapları Haczi

Eğer e-haciz konulan banka hesabınız emekli maaş hesabınız veya sigortalı olarak çalıştığınız yerin maaş hesabı ise bu hesaplara haciz konulamaz. Sistem üzerinden tüm hesaplara e-haciz uygulandığı için eğer bu hesap sahibi iseniz, hesabın maaş hesabı olduğunu belgeleyen bir evrakla icra müdürlüğüne itirazda bulunabilirsiniz. Maaş hesabınıza haciz uygulanmasına izin vermeniz halinde maaşınızın en fazla ¼’ü kadar haciz uygulanabilmektedir.

E-Hacizden Kurtulma Yolları

  • Bankanın tebliği ile birlikte 7 gün içerisinde borcunuzu ödeyebilirsiniz.
  • Herhangi bir hata var ise düzeltilmesinin talep edebilirsiniz.
  • Taksitlendirme yapabilirsiniz.
  • Maaş hesabınızın haciz edilmesine itiraz edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir