Kredi Kartı Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?

Kredi Kartı Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız?

Gelişen teknoloji ile birlikte günlük hayatımızın, adeta vazgeçilmez bir aracı haline gelen kredi kartlarının gün geçtikçe kullanım alanları ve sayısı artmaktadır. Birçok insanın birden fazla sahip olduğu kredi kartlarının kullanım alanı ve sayısı arttıkça, kart güvenliği de ciddi boyutlarda önem kazanmaktadır. Kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişi ve/veya kuruluşların eline geçmesi durumunda kart kullanıcıları açısından ciddi olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır.

Karşı karşıya kalınması muhtemel bu olumsuzlukları minimuma indirebilmek adına kart kullanıcılarının dikkat etmesi gereken hususlar ve alması gereken önlemleri aşağıda başlıklar halinde sıralayacağız.

Kredi Kartı Şifre Güvenliği

Kredi kartı şifrenizi belirlerken doğum tarihi, yıl dönümü, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi tarihler içermemesine, şifrenin ardışık (1.2.3.4 vb.) rakam olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kart şifrenizi başkalarıyla paylaşmamalı ve başkalarının görebileceği yerlere not etmemelisiniz. Pos cihazları üzerinden yapılan alışverişlerimiz esnasında, kart şifrenizi herkesin görebileceği şekilde girmemelisiniz.

Online Alışverişlerde Kart Güvenliği

Teknolojinin gelişmesi ve alışverişlerin dijital platformlara sıçraması ile birlikte, internet üzerinden yapılan alışverişler adeta kredi kartlarının en yaygın kullanım alanlarından biri haline gelmiştir. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde, birinci adımda güvenilir internet siteleri tercih edilmesi, alışverişin yapılacağı internet sitesinin “http” bağlantılı olması ve sayfanın güvenlik sertifikasının olması en önemli hususlardır.

İkinci adımda ise, internet alışverişlerinde mümkün olduğunca, “3D” ödeme seçeneğini kullanmalı ve alışverişin son aşamasında ödeme onayı için telefonunuza güvenlik kodu gönderilmesini sağlayarak, ikincil bir güvenlik adımı eklemelisiniz.

Öte yandan internet üzerinden yapacağınız alışverişler için en sağlıklı ve güvenilir yöntem “sanal kart” kullanımıdır. Kredi kartınızın ait olduğu bankanın, internet ya da mobil bankacılık adımlarından oluşturabileceğiniz sanal kart, mevcut kredi kartınıza bağlı olarak çalışır. Ancak kartın içerisine, yapacağınız alışveriş miktarı kadar yükleme yapılacağından, sanal kart bilgilerinin çalınması veya kopyalanması durumunda sanal kart içerisinde limit olmayacağından, herhangi muhtemel bir olumsuzluğu engellemiş olursunuz.

Kredi kartınızın güvenliği için alınabilecek bir başka önlem de, kredi kartınızı normalde internet kullanımına kapattırıp, yalnızca internetten alışveriş yapacağınız zamanlarda kullanıma açtırmanızdır.

Son olarak, kredi kartınıza ait kart şifresini ve/veya internet bankacılığı şifrenizi belirli periyotlarda değiştirmenizde, kart güvenliğiniz için oldukça sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir