Kredi Kartı İle İnternet Alışverişinde Yeni Dönem

Kredi Kartı İle İnternet Alışverişinde Yeni Dönem

Kredi kartıyla yapılacak online alışverişlerde kullanıcı “onay zorunluluğu” getiren uygulamayla beraber yeni dönem başlıyor. Daha önce onay için yasal olarak son tarihi 17 ağustos 2017 olarak belirtilmişti. Bu yasal tarih 1 0cak 2018 tarihine kadar uzatıldı. Bu duruma göre bu tarihten sonra kredi kartı ile yapılacak alışverişlerde artık kart sahibinin onayı gerekecek. Belirtilen tarihe kadar onay vermeyen kart sahipleri, kartlarıyla alışveriş yapamayacak. BDDK’nın bu yeni uygulamasıyla birlikte internet üzerinden, kart sahibinin bilgisi olmadan kartlarından işlem yapılmasını engellemek amaçlanıyor. Ayrıca kart sahibi olan ama internetten alışveriş yapmayan ve yapmak  istemeyen müşterilerinde kartlarını internet üzerinden açıp kapamalarına imkan veriyor.

Uygulama Hangi İşlemleri Kapsıyor?

Eğer internet kullanımı için kartınıza onay vermezseniz, e ticaret alışverişleri, mobil uygulama ödemeleri, online film ve müzik gibi abonelik sahip olan işlemlerde kartınızı kullanamazsınız.

Uygulama Hangi Kartlar İçin Geçerli Olacak?

İnternet alışverişinde kart sahibinin onay uygulaması, bütün kartları kapsıyor. Yani bir kişinin kullandığı her bir kredi kartı, banka kartı ve ek kartları için onay vermesi gerekiyor. Ayrıca bu kartların hepsi ayrı birer kart olduğu ayrı ayrı onay vermelidir. Ek kartlar içinse, asıl kart sahiplerinin onayı gerekmektedir.

Otomatik Talimatlar İçinde Onay Gerekiyor mu?

Kart sahipleri çoğu zaman kolaylık olması açısından belli fatura ve aidatlarının taksitlerini kartlarına otomatik ödeme talimatı olarak aktarıyor ve ödeme zamanı geldiğinde karttan ödemeler yapılıyor. Bu yeni uygulama var olan otomatik ödeme talimatlarını kapsamayacak yani kart sahibi internet kullanımı için onay versin ya da vermesin otomatik ödeme talimatları devam edecek.

Onay İşlemi Nasıl İşlemi Nasıl Yapılacak?

Online alışveriş onayı için üç yol bulunuyor.Bankanın mobil uygulamalarından veya internet sitesinin “ayarlar” kısmından “onay” seçmesine basarak, telefonla arayarak yahut SMS yoluyla ya da direkt banka şubelerine giderek onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

BDDK tarafından alınan bir kararla artık kartlar müşterilere online alışveriş özelliği kapalı olarak gönderilecek. Müşteriler kartlarını teslim aldıktan sonra, banka müşteri hizmetleri arayarak kartlarına online alışveriş için onay verebilecekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir