Kredi Kartı İle Nakit Avans Kullanımı

Kredi Kartı İle Nakit Avans Kullanımı

Nakit avans, birçok banka tarafından müşterilere verilen kredi kartınız ile nakit para çekebileceğiniz bir hizmettir. Belli bir faiz oranıyla sunulan bu nakit avans hizmeti, kredi kartı faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek bir faiz oranına sahiptir. Fakat kredi kullanımı ile karşılaştırıldığında daha kolay ve çabuk bir yöntem olması nedeniyle tercih edilmektedir. Belge teslimi ya da imza gibi resmi işlemlere gerek olmadan nakit ihtiyacınızı kısa sürede kredi kartınızdan nakit avans çekerek karşılayabilirsiniz.

Nakit avans çekmek bu kadar kolay olsa da belli şartlar gerekmektedir. Nakit avans kullanabilmek için son bir yıl içerisinde kredi kartı borcunuzun en az %50 sini ödemiş olmanız gerekir. Eğer üç defa kredi kartınızın en az asgari tutarını ödemezseniz kartınız nakit avansa kapanır ve avans çekimi yapamazsınız. Kullanabileceğiniz nakit avans genellikle kredi kartı limitinizin %25’i kadardır. Nakit avans çekim seçenekleri “standart nakit avans” ve “taksitli nakit avans” olarak ikiye ayrılır.

Kredi kartı başvurusu yapmak için tıklayın»

Standart Nakit Avans 

Standart nakit avans çektiğinizde, çektiğiniz tutar bir sonraki ekstra dönemine borç olarak yansır. Yani ödemenizi ekstra dönemi sonuna kadar yapmanız gerekmektedir. Standart nakit avansta ödeme kısa bir süre içinde olduğu için ödemesi de kısa sürede yapılmalıdır. Yüksek faiz oranları düşüldüğünde ödeme sırasında sıkıntı çekmemek açısından acil ve az olan nakit ihtiyaçlarınızda bu seçeneği kullanmanızda fayda olacaktır.

Taksitli Nakit Avans

Taksitli nakit avans çektiğinizde ise çektiğiniz tutarı taksitlendirebilirsiniz. Bu tutarı her ay kredi kartı hesap özetiniz de taksitler bitene kadar taksit tutarı olarak görürsünüz. Bankalar taksitli nakit avans çekimlerine 9 ay taksit yapabiliyor. Belirlenen taksit sayısına göre faiz ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz. Taksitli nakit avans, standart nakit avansa oranla daha yüksek faiz oranlarına sahiptir. Taksitli olduğu hesaba katıldığında eğer yüksek bir miktar geçerseniz bunun ödemesi de fazla olacağı için karar vermeden önce iyi düşünmekte fayda vardır.

Nakit Avans Kullanımının Avantaj ve Dezavantajları

Nakit avansı eğer taksitli kullanmayacaksanız yani az miktar ve kısa süreli bir nakit ihtiyacınızı karşılamak için standart nakit avans çekmek mantıklı olabilir. Bankalar nakit avans işlemlerine günlük faiz ve kullanım ücreti aldıkları için faizlerin yüksekliğini hesaba katacak olursak acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için standart nakit avans kullanılabilir. Fakat taksitli nakit avans bir nevi kredi demektir. Nakit avans faiz oranı ihtiyaç kredisi faiz oranından genelde daha fazla olduğu için kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ortalama 15 ve 30 gün arasında kullanılan avanslar avantajlıdır. Fakat 30 gün ve daha fazlası için önerilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir