Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Her gün her türlü giyim, market, eğlence ve sanat alışverişinizde, nakit ihtiyaçlarında hatta fatura ödemelerinizde bile kullandığınız kredi kartları bazı durumlarda banka tarafından kullanıma kapatılmaktadır. Peki, kredi kartlarının kullanıma kapatılması ya da bloke edilmesi neden olur?

Kolay kredi kartı başvurusu yapmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı Ödemelerinin Gecikmesi 

Kredi kartlarının kullanıma kapatılma süreleri kullanılan kredi kartının bankasına göre değişiklik göstermektedir. Eğer kredi kartı borcunuzu üç hesap kesim tarihi boyunca üst üste ödemediyseniz, kredi kartınız bankanız tarafından tüm kredi kartı borcunun ödeneceği zamana kadar kullanıma kapatılacaktır. Kredi kartınız çalındıysa-kaybolduysa ya da artık kredi kartınızı kullanmak istemiyorsanız bankanız ile görüşerek, kredi kartınızı kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca işlem yaparken kartınızın şifresini üç kere yanlış girmeniz takdirde otomatik olarak bankanız kredi kartınızı herhangi bir tehlikeye karşı kullanıma kapatacaktır.

Kredi kartlarının kapatılmasının en büyük nedeni ise borçların ödenmiyor oluşudur. Eğer 90 gün boyunca kredi kartı borcunuzu ödeyemezseniz ödeyemediğiniz borçlar için doksan günün sonunda kredi kartınızın kullanıma kapatılması dışında hakkınızda yasal işlem de başlatılacaktır. Bahsedilen işlemlerin başlatılmasından sonra bir hafta içerisinde borcunuzun ödenmesi gerekmektedir. Eğer borcunuzu bu süreçte de ödemezseniz kredi kartınızın kapatılması dışında hakkınızda icra işlemi de uygulanacaktır.

Kapatılan Kredi Kartı Yeniden Açılır mı?

Eğer kredi kartınız banka tarafından tamamen kullanıma kapatıldıysa yeniden açılması söz konusu değildir. Fakat eğer kredi kartınız bloke edilerek geçici olarak işlem yapılmasına kapatıldıysa kredi kartınız yeniden açılabilmektedir. Eğer kredi kartınızın borcunu üç ay boyunca yani doksan gün içerisinde ödemezseniz kartınız kapatılır ve yeniden kullanılması söz konusu olamaz.

Bloke Edilen Kredi Kartı Nasıl Yeniden Açılır?

Bloke edilen kredi kartının açılması için kartın neden kapatıldığı önemli bir noktadır. Eğer kredi kartınız 90 gün boyunca borcun ödenmemesi üzerine kapatıldıysa, kredi kartınızın borcunun tamamını ödediğiniz takdirde yeniden kullanıma açılacaktır. Fakat bir aylık bir gecikme nedeni ile kartınıza bloke konduysa sadece asgari tutarı ödeyerek kartınızı kullanıma açabilirsiniz. Herhangi bir çalıntı, kaybolma durumu söz konusu ise kredi kartı blokesi uygulanmaz ve kart sahibinin eski kartı iptal edilerek yeni bir kart talebi yaptığı takdirde yeni kartı adresine teslim edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir