Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilecek 11 Adım

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilecek 11 Adım

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilecek 11 Adım

Günümüzde kredi kartı harcamalarımızın büyük bir bölümünde önemli rol oynuyor. Mağazada kredi kartı ile taksitli alışveriş, online alışverişlerde kredi kartı kullanımları hatta mobil cihazlar sayesinde bulunduğumuz her yerde kullanımı oldukça kolay olan kredi kartları, ulaşılabilirliğiyle de biz tüketicileri oldukça cezbediyor.

Dünya çapında kullanımı oldukça artmakta olan kredi kartları Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) sonuçlarına göre Türkiye’de de son yıllarda yaklaşık 70 milyon kişiye ulaşmış durumda. Öyle ki, yanımızda cüzdan veya nakit taşımadan yalnızca kredi kartları ile alışveriş kolaylıkla yapılıyor, dilerseniz hizmet kapınıza kadar geliyor. Bunların yanı sıra bankaların bize sağladığı taksit veya erteleme seçeneklerinden faydalanarak ödeme konusunda da içimizi oldukça rahatlatıyoruz. Hatta bazı alışverişlerimizde puanlar kazanarak daha çok harcama ihtiyacı duyuyoruz. Araştırmalara göre ise Türk halkı alışverişlerinin yaklaşık %45’ini kredi kartı ile yapıyor ve bu oran her yıl gittikçe artıyor.

Bazı noktalarda problem yaşamamak için kredi kartları kullanımında önemli adımları sizler için sıraladı.

 1. Öncelikle kredi kartına ihtiyacınızın olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Ödeyebileceğinizden fazla harcama yaptığınız noktada negatif kredi notunuzun ileride yeni bir kredi kartı alma konusunda size problemler yaşatacağının dikkatini çekiyor.
 2. Kredi kartı kullanmanız gerektiğine karar verdiğinizde ise başvurunuzu şubede veya internet üzerinden sözleşme maddelerini baştan sona inceleyebileceğiniz bir zamanda yapın. Bu noktada kredi faizi, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi limiti hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğinin altını çiziyor ki böylece kredi kartınıza sahip olurken neleri kabul ettiğinizden ve nelerden mesul olduğunuzdan emin olabilirsiniz.
 3. Kredi başvuru sonuçlarınızı internetten öğrenmeniz ne yazık ki mümkün olmadığından telefonla sesli yanıt sistemi sayesinde başvuru sonucunuza ulaşabilirsiniz.
 4. Onaylanan kredi kartınız belirttiğiniz adrese gönderileceği için adresinizi yazarken dikkatli olun ve direkt olarak size ulaşabilecek bir adres belirtmeye özen gösterin. Telefon veya internet üzerinden kredi kartı başvurusu yaptıysanız kurye ile birlikte gelecek olan sözleşmeyi imzalamadan önce maddeleri dikkatli bir şekilde okumayı unutmayın.
 5. Kredi kartınız elinize ulaştıktan sonra kullanılabilmesi için ihtiyacınız olan tek şey kredi kartı şifresi olacaktır. Bu sebeple bir şifre oluşturmanız gerekecek ve sesli yanıt veya müşteri hizmetleri sayesinde de bunu oluşturabileceksiniz. Bu adımda şifre unutmayacağınız sayılardan oluşmalı ki bir yere not almamak veya banka görevlisi ile dahi olsa paylaşmamak gerekiyor. Aynı zamanda ardışık ya da aynı rakamlar veya doğum tarihi gibi sayılardan oluşturulmaması sizin için daha sağlıklı olacaktır.
 6. Şifreyi de oluşturduktan sonra artık yanınızda nakit bulundurma ihtiyacı olmadan POS cihazları ile alışverişlerinizi tamamlayabileceksiniz. Böylece size sağlanan kredi miktarından düşülerek harcama yapmış olursunuz. Bir diğer şekilde ise ATM’lerden nakit avans çekimi yapabiliyor olacaksınız. Çekimi yapacağınız miktarı size sağlanan limite dikkat ederek yapmanız çok önemlidir.
 7. İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız güvenli ortamlarda kullanım yapmanız gerektiğini özellikle belirtiyor.
 8. Kredi ödemelerinizi 30 günlük periyotlarla yapmanız gerekir. Ödemeleriniz için banka size hesap kesim tarihi ve harcamalarınızın yazılı olduğu bir kredi kartı ekstresi gönderir. Böylece dönem borcunuzu, asgari ödeme tutarınızı ve son ödeme tarihinizi inceleyebilirsiniz. Eğer son ödeme tarihine kadar toplam borcunuzu öderseniz faiz ödemeniz gerekmez. Ancak toplam borcunuzdan asgari ödeme tutarına kadar ki aralıkta ödeme yaparsanız kalan borcunuz üzerinden faiz işlenmeye başlar ve sözleşme gereği bu işlenen miktar dâhil artan toplam miktarı ödemek zorunda kalırsınız. Bu da negatif kredi notu olarak sicilinize işlenir.
 9. Zamanında kredinizi ödeyip borçtan sakınmak için kredi kartı kullanım ekstrenizi her zaman kontrol etmeniz gerektiğini özellikle belirtiyor. Ekstereniz size ulaşmıyorsa bankanızın müşteri hizmetleri numaraları ile iletişime geçerek borcunuzu öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız bunu yapmak çok daha kolay olur.
 10. Borç tutarınızı öğrendikten sonra ATM’ler, internet bankacılığı veya şubeler gibi çeşitli kanallardan ödemenizi yapabilirsiniz.
 11. Son olarak kredi kartı ek gelir değil, ödeme problemi yaşadığınızda belli bir süreye kadar geri ödeme gerektiren borç paradır. Düzenli olarak kredi kartı borcunuzu ödediğinizde faiz ödemezsiniz, bunun yerine toplayacağınız puanlarla para bile kazanırsınız. Gelirinizden fazla harcama yapmamak her zaman en iyi harcama şeklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir