Kredi Kartı Nasıl İptal Edilmeli?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilmeli?

Bankalar kredi kartı talebinde bulunan, gelirini belgeleyebilen ve kredi notu düşük seviyede olmayan birçok kişiye sorunsuz şekilde kredi kartı vermektedir. Ancak müşteriler kartlarını iptal ettirmek istediği zaman bankalar müşterilerini kaybetmek istemedikleri için bu işlemi gerçekleştirmek istemezler. Bu nedenle kartını iptal ettirmek isteyenlere çeşitli kampanyalar sunan bankalar, müşterilerini bu kararlarından vazgeçirmeye çalışmaktadır. Bankanın bu tutumuna karşılık iptal işleminde kararlıysanız o zaman kartınızı iptal ettirmek için uygulamanız gereken aşamaları bilmeniz gerekmektedir.

Kredi kartınızı iptal ettirmeden önce bilmeniz gereken en önemli şey kredi kartınıza ait olan bütün borçlarınızı ödemiş olmanızdır.Yani tüm borcunuzu ödemeden iptal işlemini gerçekleştiremezsiniz. Ancak kartın tüm borcunu ödeyecek durumunuz yoksa sadece asgari ücretini ödeyebiliyorsanız; kredi kartı taksitleriniz bitene kadar “geçici kapama”isteyebilir,taksitlerin hepsi bittikten sonra iptal talebinde bulunabilirsiniz. Yani kartınızın tüm borçlarını ödedikten sonra iptal işlemini başlatabilirsiniz. Eğer kartınızın borcunu sıfırladıysanız telefon bankacılığı aracılığıyla ya da banka şubesinden dilekçe ile iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı İle Kredi Kartı İptal İşlemi 

Telefon bankacılığı ile kredi kartı iptal işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kartınızı iptal etmek istediğinizi beyan edip iptal işlemini başlatabilirsiniz. Banka iptal talebinizi aldıktan sonra yasal olarak 7 gün içerisinde gerçekleştirmekte yükümlüdür. Kartınızın iptal işlemini gerçekleştirdikten sonra tarafınıza haber verir ve kartınızı kırıp yok etmenizi ister. Kısa sürede ve kolay şekilde yapılan bir işlem olan telefon bankacılığıyla iptal işlemi, müşteriler tarafından en çok tercih edilen yöntemdir. Ama yine işinizi garantiye almak açısından kartınızın iptal olduğundan emin olmanızda fayda vardır.

Şubeden Dilekçe İle Kredi Kartı İptal İşlemi 

Kredi kartınızı telefon bankacılığı aracılığıyla iptal ettirebileceğiniz gibi banka şubesinden dilekçe ile de iptal işlemini yapabilirsiniz. Size en yakın banka şubesine giderek kartınızı iptal ettirmek istediğinizi dilekçe yoluyla bildirebilirsiniz. Şubeden iptal işlemi yapabilmek için dilekçeyle birlikte nüfus cüzdanınızın fotokopisini de bankaya vermeniz gerekiyor. Banka dilekçenizi işleme aldıktan sonra yine 7 gün içerisinde işleminizi gerçekleştirmekle yükümlüdür. Eğer iptal işleminizin alındığından emin olmak istiyorsanız şubeden dilekçe ile başvurunuzu yapmanız yararlı olabilir.

Banka Kartınızı İptal Etmezse Ne Yapmalısınız?

Bankalar, Banka kartları ve Kredi Kartları yönetmeliği gereğince iptal işlem talebinizi 7 gün içerisinde gerçekleştirmek zorundadır. Eğer bankaya iptal talebinizi bildirdiğiniz halde kartınız banka tarafından iptal edilmediyse, kredi kartı iptal talebinizi yaptığınıza dair belgelerle birlikte BBDK’ya usule uygun dilekçe yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir