Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir?

Bankaların veya bazı finansman kuruluşlarının, ilgili kişilere yönelik olarak çıkartmış oldukları, nakit paranın elektronik ortamda yönetilmesi bir bakıma vücut bulmuş hali olarak da tanımlanabilmektedir. Kredi kartı kullanımı, Türkiye’de 1968 yıllarında ortaya çıkmış olsa da 1990 yıllarında daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Hatta günümüzde, alışverişte ödemenin rahatlığı ile birlikte dünya çapında kredi kartı kullanımının en yoğun olduğu ülkelerden bir tanesiyiz. Finansman kuruluşlarının, müşterilerine yönelik olarak sunmuş oldukları POS cihazı, internet bankacılığı, ATM üzerinden işleri kolaylaştırma fırsatları ile hem müşteriye hitap etmek kolaylaşır hem de müşterilerine yönelik olarak sunmuş oldukları fırsatlar ile müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.

Bankaların vermiş oldukları POS cihazları ile alışveriş noktalarında elektronik ortamda ödeme yapılmakta, ATM’lerden nakit avans çekilmektedir. Yapılan bu alışverişlerin toplamı hesaplanır ve her ay olmak üzere hesap özeti olarak tüketiciye ulaştırılır. Hesap özetinde toplam ücreti görebileceğiniz gibi en az ödeme miktarı olan asgari ücretini de görebilirsiniz. Ödenmesi gereken minimum ödeme tutarını her ay boyunca düzenli bir şekilde yatırılması gerekir.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Banka müşterisinin talebi doğrultusunda, banka kart sahibini kendi kart sistemi üyeliğine kayıt eder. Tabi çeşitli aşamalardan geçerek tamamlanan bu üyeliğin bazı ayrıntıları bulunmaktadır. Her kredi kartı isteyen müşteriye kart verilmediği gibi kart limiti de müşteriye yönelik yapılan bazı araştırmalara oranla belirlenmektedir. Kart hamili ile banka arasında uzun dönem devam edecek bu ilişki için hizmet bedeli olarak kredi kartı aidatı istenmektedir. Bu aidat, bankanın yapmış olduğu operasyonel faaliyetleri kapsamaktadır.

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı aidatının alınıp alınmayacağına yönelik yapılan ve sıklıkla gündeme getirilen bir konu olduğu görülmektedir. Fakat bu konu üzerinde Tüketici Yasası’nda yer alan maddeler sayesinde netlik kazanmış oldu. Artık çoğu banka kredi kartı aidatı zorunluluğunu hedef almadan müşterilerine bu hizmeti sunabiliyor.

Kredi Kartında Nakit Çekim ve Alışverişlerde Uygulanan Faiz Oranları

Kredi kartlarının kullanım yerleri, alanları ve çeşitli prosedürleri finans kuruluşları ile işletmenin anlaşmasına bağlı olarak uygulanmaktadır. Her yerde aynı kredi kartlarının kullanılması görülmediği gibi bankadan bankaya faiz oranları ve nakit çekim oranında uygulamış oldukları miktarlar değişmektedir.

Mil ve Puan Kazandıran Kartlar

Bankalar, müşterilerine yönelik olarak hazırlamış oldukları bazı avantaj fırsatları sunmaktadır. Özellikle müşteri memnuniyetinin esas alınması ve özel bankaların çoğunluğu sebebiyle rekabet ortamının içerisinde kaybolmamak için bu fırsatları yakalamaları gerekmektedir. Akbank, TEB Bankası, HSBC, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Odeabank, Ziraat Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası bu fırsatları sunan ve değerlendiren bankalar arasındadır.

Bankalar Arası Kart Merkezi Nedir?

Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM), uzun yıllar önce 13 tane Türk bankasının bir araya gelerek oluşturmuş oldukları bir yapıdır. 1990 yılında kurulan bu merkezin asıl amacı; ödeme sistemini geliştirmesi ve gerçekleştirmesi beraberinde platform ve alt yapılarının oluşturulması, para transferinin sağlanması, alt yapıların oluşturulmasıdır.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kredi kartı, günlük hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra dengesiz harcamaların ve düzenli ödemelerin gerçekleşmemesi ile kötü sonuçların oluşmasına yol açmaktadır. İlk öncelikle mutlaka minimum olan kart ücretini her ay düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Harcamalarınıza dikkat ederek kullanmanız tavsiye edilirken kredi kartı kullanımında dikkat edilecek bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir. Kredi kartı aylık harcamalarınızın, toplam aylık gelirinizin %50’sini geçmemesine dikkat edilmesi gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir