Kredi Kartımın Son Kullanım Tarihi Geldi Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımın Son Kullanım Tarihi Geldi Ne Yapmalıyım?

Bankacılık sektörünün çıkması ve gelişimi ile beraber ortaya çıkan kredi kartları birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bulunduğumuz zamanda neredeyse kredi kartı kullanmayan banka müşterisi yok denecek kadar azdır. Kredi kartı; bankaların müşterilerine belirli bir dönemde kullanılmak üzere belli bir miktarda limitle verdiği ve anlaşmalı üye iş yerlerinde POS cihazı üzerinden belirlenen limit ve dönem dahilinde alışverişlerde kullanılabilen bir çeşit ödeme ve borçlanma aracıdır.

Kredi kartına sahip olan banka müşterileri belirlenen limit dahilinde tek seferde veya mümkün olması durumunda taksitli alışveriş yapabilmektedir. Bu sebeple kredi kartı ile ilgili olarak bazı önemli noktalara değinmek gerekmektedir. Harcama kolaylığı ve pratikliği sağlaması ile beraber dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini de vurgulamak gerekir. Bu sebeple kredi kartı harcamalarını gerçekleştirirken hissedilen rahatlık sonucu çok fazla farkında olunmadan yapılan harcamalarda ödeme esnasında ne yazık ki müşteriler zor duruma düşmektedir.

Kredi Kartı Kullanım Kolaylıkları

Para taşımak zorunda olmama, kişisel bütçeyi zorlamadan taksitli alışveriş yapma, ülke ekonomilerinde kayıt dışılığı ortadan kaldırma ve nakit para olmaması durumunda ödeme yapabilme kredi kartı kullanmanın avantajları arasında gösterilebilir.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi

Kredi kartı ile ilgili bir diğer önemli konu son kullanım tarihidir. Her kredi kartının son kullanma tarihi kart üzerinde yer almaktadır. Kartınızın son kullanma tarihi yaklaştıysa hemen banka ile irtibata geçmek gerekir. Kredi kartı son kullanma tarihinin güncellenmesi için bankalar sizinle iletişime geçecektir. Bu görüşme sırasında kredi kartınızı iptal etmek istiyorsanız; kart güncellemesinin yapılmasına gerek olmadığını söyleyebilirsiniz.

Son kullanma tarihinin geçmesi kredi kartının iptali anlamına gelmemektedir. Hatta bazı bankalar kullanmayan kredi kartlarının son güncelleme tarihi gelmiş olsa bile kartları güncellemektedir. Kredi kartlarını 180 gün aktif olarak kullanmazsanız kart aidatı da alınmayacaktır. Bu kredi kartı kullanımına puan kullanımı da dahildir.

Ne Yapmam Gerekir?

Kredi kartınızın üzerinde yer alan son kullanma tarihi dolmuş ve aktif kullanımı 180 günden daha az olan kredi kartlarınız için fazladan aidat ya da üyelik ücreti ödememek için bankanıza iptal başvurusu yapabilirsiniz. Aksi takdirde, bankalar eğer eski kredi kartınızı iptal ettirmezseniz hem kullanılmayan kredi kartınız için hem de aktif kullandığın kartınız için yıllık kart ücreti tahsil edebiliyor.

Günümüzde bankaların artık neredeyse her işlemden ücret aldığını bildiğimize göre bu gibi bir durumda ödemek istemediğiniz bir ücreti kullanmadığınız bir kredi kartı için ödemek durumunda kalmanız pek istenmeyen bir durumdur. Siz de çalıştığınız banka ya da bankalarla benzer sorunlar yaşamamak için kredi kartınızın üzerinde yer alan son kullanma tarihi yaklaşan kredi kartlarınız için kullanım sıklığını gözden geçirdikten sonra iptal edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir