Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama İşlemleri

Kredi Notu Öğrenme ve Hesaplama İşlemleri

Son ödeme gününden önce ödeyemediğiniz kredi kartı borçları, geciken kredi taksitleri, asgari tutar altındaki ödemeler, kredi notumuzu düşüren başlıca etmenler arasında yer almaktadır. Yeni bir kredi çekmek istediğinizde veya kredi kartı almak/kredi kartı limitinizi istediğinizde bankaların size vereceği cevap kredi notumuza göre olmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengeye dayanarak, çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkan sayısal bir ifadedir. Yani, başka bir deyişle müşterilerin bankaların gözündeki kimliğidir. Uzun yıllardır süren uygulamayla bankalar, bireysel veya kurumsal başvuru da bulunanların kredi notlarını inceleyerek, potansiyel risklerini hesaplar. Kredi notu düşük kişilerden kefil, ipotek, rehin gibi uygulamalar talep edilirken, kredi notu yüksek olan banka müşterileri kolayca talep ettikleri krediyi alabilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Türkiye bankacılık ve finans sektöründe kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900, arasındadır. Buna göre 0 çok riskli, 1900 ise çok iyi puandır. Buna göre;

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali 
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Kredi notu hesaplanırken başvurulan etmenler şöyledir:

  • Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödemeleri: Kredi ve kredi kartı ödemelerinizin kredi notunuza etkisi %30, yani bir bakıma 3’te 1 oranındadır. Daha önce başvurduğunuz ve aldığınız kredilerin ödeme düzeni, taksitlerin zamanında ve düzenli ödenmiş olması, kredi kartı borçlarınızın eksiksiz, asgari tutarın üzerinde ve son ödeme gününü geçirmeden ödenmiş olması bu başlıkta kredi notunuzun belirleyicileri arasındadır.
  • Mevcut Borç Durumu ve Ödemeler: Şayet hâlihazırda bir krediniz veya karşılayamadığınız bir ödemeniz var ise, kredi notunuzu %25 yani 4’de 1 oranında etkileyecektir.
  • Yakın Zamanlı Kredi Başvuruları: Birbiri ardına kredi çektiyseniz veya yakın zamanlı olarak sürekli kredi başvurusu yapıyorsanız, kredi notunuzda %20’ye varan düşüşler meydana gelebilir. Yani kredi notunuzu düşürmemek için peş peşe kredi başvurusu yapmak yerine, ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirip kredi notunuzu kabul edilir seviyeye çektikten sonra başvuru yapmanızı öneririz.
  • Kredi Kullanım Oranı: Kredi notunuz, daha önce kredi kullandıysanız ve ödemeleriniz düzenliyse, hiç kredi kullanmayan birine göre %15 civarında daha yüksek çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir