Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notu veya kredi skoru bireylerin finans kuruluşlarıyla arasındaki ilişkiye dayanarak çeşitli analizler yapılmasıyla belirlenen bir değerdir. Günümüzde her türlü finansal işlemler için kullanılan kredi skoru oldukça önemlidir. Kredi skoru 1 ile 1900 arasında puanlanmaktadır. En riskli müşteri sınıfına giren 1-699 kredi skoruna sahip kişilere, yaptıkları kredi başvuruları büyük olasılıkla olumsuz dönecektir.

Günümüzde artık cep telefonlarına taksit yapılaması sebebiyle teknoloji firmalarının yeni geliştirdikleri yöntemler sayesinde birçok kişi taksitle cep telefonuna kavuşma imkânı elde etti. Banka ile anlaşma yapan kurumların yaptığı işlem aslında kredi başvurusunda bulunmak ve cep telefonunu taksitle alınmış etkisi yaratmak olmuştu. Fakat bu uygulamadan yararlanamayanlar, kredi skoru riskli olan bireyler oldu.

Kredi Notunu Artırma Yöntemleri

Kredi skoru, oldukça kolay düşen fakat ne yazık ki hızlı bir şekilde yükselmeyen bir sistemdir. Hesaba yüksek miktarda para girişinin yapılması bile kredi skorunu olumsuz etkileyebiliyorken, yükseltmek adına yapılabilecek işlemleri sizlerle paylaşalım.

  • Bankaya ait kredi/kredi kartınız bulunuyorsa bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Borcunuzu bir gün dahi geciktirmek kredi skorunuzun düşmesine yol açmaktadır.
  • Mevcut kredi kartına ait dönem borcunun asgari tutarı yerine aylık hesap özeti borcunu ödemekte yarar var. Eğer dönem borcunu ödeme imkânınız yoksa asgari tutarını ödemekle kredi skorunuzun çok daha olumsuz etkilenmesini önlemiş olursunuz.
  • Sahip olduğunuz hesaplar üzerinden havale veya EFT işlemleri yapın, bankacılık işlemleriniz için olabildiğince internet bankacılığını kullanmaya çalışın.
  • Elinizde nakit para varsa vadesiz veya vadeli hesapta bekletmeniz kredi skorunuz açısından büyük yarar sağlayacaktır.
  • Kredi kartınızın limitini ödeyebileceğiniz miktarlar doğrultusunda arttırabilirsiniz.
  • Farklı bankalara ait kredi kartı sahibi olarak notunuzu yükseltebilirsiniz. Ne kadar çok bankacılık ürününe sahip olursanız ve ödemeleriniz ne kadar düzenliyse notunuz da bir o kadar yüksek olacaktır.
  • Kredi kartınıza veya vadesiz hesabınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Hem faturalarınızı kolay bir şekilde ödemiş olursunuz hem de kredi skorunuzun yükselmesini sağlarsınız.

Bankacılık Hizmetlerine Sahip Değilseniz Ne Yapmalısınız?

Kendinize ait herhangi bir kredi kartı veya banka hesabınız bulunmuyorsa kredi skorunuzu yükseltmek için öncelikle bir bankacılık ürününe sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için en kolay şekilde bir banka hesabı açtırabilirsiniz. Banka hesabını aktif olarak para yatırma ve para çekme işlemleriniz için kullanmanızı öneririz. Belirli bir süreden sonra kredi kartı başvurusu yaparak onu da düzenli ve aktif olarak kullanmaya devam etmeniz durumunda yüksek bir kredi skoruna sahip olabilirsiniz. Bu sayede kredi ihtiyaçlarınıza kolayca erişebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir