Maaşınıza Göre Ne Kadar Kredi Çekeceğinizi Öğrenin

Maaşınıza Göre Ne Kadar Kredi Çekeceğinizi Öğrenin

Maaş oranlarına göre bankalardan ne kadar kredi alacağınızı merak ediyorsanız, bu yazımızda gerekli detayları görebilirsiniz. Bireysel kredi miktarları bankalara göre değişiklik göstermektedir. Kimi bankalar için kredi oranları yüksek olurken kimi bankalar için bu oranı daha düşük kalabilmektedir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için sabit bir fiyat tarifesi geçerlidir. Üstelik bu kredileri Yapıkredi, İş Bankası gibi kurumlardan düşük faiz oranlarıyla çekebilirsiniz. İhtiyaç kredilerinde resmi olarak belirlenen vade oranı 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Asgari ücretli bir çalışan olarak ING Bank, Burgan Bank gibi bankalardan 10.000 TL için kredi çekimi yaparsanız ödemeleri daha ufak taksitlerle gerçekleştirebilirsiniz. Ya da dilerseniz, asgari ücretinizle bahsi geçen bankalardan 20.000 TL için kredi çekimi yapabilmeniz de mümkün. Taksitlerin ve kredi oranlarının yükselmesi paralelinde bankaların değişken faiz oranlarını da hesaba katın. Dosya masrafları ise bankaların birçoğunda 10.000 TL için 50 TL, 20.000 TL için 100 TL ve 30.000 TL için 150 TL şeklinde değişmektedir. Arada CEPTETEB gibi dosya masrafı almayan bankalar da mevcuttur.

Konut Kredisinde Vade Sistemi

Konut kredisi çekmek isteyenler için şunu belirtelim, bu kredi türü ihtiyaç kredisine ve taşıt kredisine göre daha avantajlıdır. Vade süresi 360 ay olsa da hesaplamalar 120 ay üzerinden yapılmaktadır ve bu durum kredi çekenler açısından %20 civarında düşük maliyet demek oluyor. İhtiyaç ve taşıt kredilerinin ise vadesi en fazla 48 ayla sınırlıdır. Düzenli bir gelire göre belirlenen ve aylık gelirin 1/3 kadar olan kredi çekimi uygulaması, yeni düzenlemeye göre 1/2 şeklinde değiştirilmiştir. Yani 1,500 TL maaş alan birisi 48 ay vadeli taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi ödemelerinde daha fazla kredi çekimi yapabiliyor.

Konut Kredisi İçin Kredi Notu

Bankalar kredi alacak kişileri belirlemek için öncelikli olarak kredi notu uygulamasını devreye sokuyor. Bu uygulamaya göre bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Banka geçmişinde düzenli bir ödeme kaydınız bulunuyorsa bu durum kredi notunuza olumlu biçimde yansıyor. Her banka bu hesaplamalar için kendi sistemini kullanıyor ve hesaplamalarda değişken parametreler de söz konusu. Ancak genel anlamda kredi notu için yaş, meslek, net gelir, iş deneyimi, öğrenim durumu, mülkiyet hakkı (taşıt, konut gibi), medeni hâl, kredi kartları, çek senet kayıtları gibi kriterler önem arz ediyor.

Gelir-Kredi Oranı ve Maaşlar

Eğer kredi hesaplaması yapılırken gelir-kredi oranınız maaşınızın üzerinde kalıyorsa bu aşamada aile gelirinizi de hesaba katarak yeni bir hesaplama yapabilirsiniz. Hanede bulunan kişilerin gelirlerinin belgeli olması bu şartı karşılamak için yeterli.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Bankalardan nasıl kredi çekebilirim?

İyi bir kredi notuna sahip olmanız gerekir. Ayrıca bilgilerinizin doğruluğu önem taşır.

  • Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim?

Aylık alacağınız kredi, maaşınızın yarısını bulur. Ek gelir gösterilirse meblağ artabilir.

  • Konut kredisi çekiminde maksimum vade sayısı nedir?

Kredi çekimi 360 aylık vade ödemeleriyle sınırlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir