Öğrenci Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öğrenci Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Nakit sıkıntısı her öğrencinin karşılaştığı önemli bir problemdir. En başta ihtiyaçlar olmak üzere öğrenciliğin sağladığı indirim ve olanaklardan faydalanarak birçok etkinliğe katılma ve önündeki birçok fırsatı değerlendirme isteğiyle öğrenci harcamaları da doğru orantılı olarak artıyor. Öyle ki öğrenci, parasının değerini daha iyi bilip ona göre harcamalarını yapmak zorunda kalıyor. Haliyle tüm bu fırsatları ya da çoğunu değerlendirmek isterken karşı karşıya gelinen finansal yetersizlikler oldukça problem yaratıyor. Bu dönemde banka hesabına yatacak olan parayı beklemek de oldukça büyük zorluklar yaşatıyor.

Artık birçok banka bu konuda kolaylıklar sağlıyor ve öğrencilere özel kredi kartı imkanları sunuyor. Eğitim-öğretim hayatı boyunca da öğrencilerimizin nakit sıkıntısı büyük oranda çözüme kavuşmuş olabiliyor. Tabi ki bu imkanlar bankadan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor.

Her banka kendi oluşturduğu ve öğrencilere sunduğu kredi kartı ve limit imkanlarıyla öne çıkıyor. Bu sebeple her bankanın limit ve alışveriş olanakları farklılık gösteriyor. Kredi kartı alırken bu özellikleri göz önünde bulundurmak büyük bir fayda sağlayacaktır. Gelin siz belirleyin sizin için en uygun öğrenci kredi kartının hangisi olduğunu;

İş’te Üniversiteli Kredi Kartı

İş Bankası’nın öğrencilere sağladığı kredi kartıdır. Maximum kartın tüm özelliklerini taşıması sayesinde alışverişlerde maksimum para puan kazanmak mümkün. Temassız özelliği birçok konuda kolaylık sağlıyor. Yıllık kart aidatı alınmıyor. Limiti 400 TL ancak düzenli ödemelerde limit artırımı sağlanabiliyor. Bunların yanı sıra havale işlemleriniz 1.10 TL, EFT 2.75 TL ve cep şubesi üzerinden havale 1 TL, EFT ise 2.50 TL şeklinde kredi kartı komisyon ücreti alınıyor. Bu kredi kartı için internet şubesi veya şubelerden başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Genç

Ziraat Bankası’nın Maximum Kart özelliklerini taşıyan ve öğrencilere özel kredi kartıdır. Ücretsiz kullanılabilen kartın limitleri Lisans öğrencileri için 500 TL, Yüksek Lisans öğrencileri için 800 TL ve Doktora öğrencileri için 1000 TL olarak belirlenmiştir. Bunların yanı sıra havale işlemleriniz internet şubesinden ücretsizdir ve EFT 1 TL olarak ücretlendirilir. ATM’lerde de havale ücretsiz olup EFT için 2 TL kredi kartı komisyon ücreti alınır. Kredi kartı için internet şubesi veya şubelerden başvuru yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Bonus Genç

25 yaşına kadar ücretsiz olan ve Bonus Card’ın tüm özelliklerini taşıyan Mastercard kredi kartıdır. Temassız özelliğine de sahip olan bu kart ücretsiz olarak alınabilir. 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencileri için uygun kredi kartıdır. Bunların yanı sıra internet şubesinden havale 1 TL, EFT 3 TL ve cep şubesinden EFT 0,90 TL, Geç EFT (Saat 16.00’dan sonra) 5 TL kredi kartı komisyon ücreti alınır. İnternet şubesinden rahatlıkla başvuru yapılabilir.

Garanti Bankası aynı zamanda iGaranti hizmeti de sunmaktadır. Harcama hesabı olarak açılan bu kredi kartı ücretsiz olarak temin edilebilir. iGaranti kampanyalarından faydalanmanızı sağlamasının yanı sıra bir Mastercard kredi kartıdır. Aylık üyelik aidatı 1.50 TL (Yıllık toplam 18 TL) olarak belirlenmiş olan bu kart EFT için 2.25 TL ve Havale için 0,85 TL kredi kartı komisyon ücreti almaktadır. iGaranti uygulaması üzerinden başvuru yapılabilir.

Akbank Öğrenci Hesabı

Axess’in tüm özelliklerini taşır. Mastercard kredi kartıdır ve diğer kartlar gibi temassız özelliği bulunmaktadır. Yıllık üyelik aidatı Axess exi26 için 15 TL ve temassız için 20 TL olarak ücretlendirilmiştir. İlk yıl üyelik aidatı alınmadığı gibi internet şubesi havaleleriniz için 1 TL, EFT için 3 TL kredi kartı komisyon ücreti alınır ve bu işlemler cep şubesinden yapıldığında ücretsizdir. 18-26 yaş aralığındaki üniversite öğrencileri başvurabilir.

Yapı Kredi Öğrenci Hesabı

World Card’ın tüm özelliklerini taşıyan Mastercard kredi kartıdır. Temassız özelliğinin yanı sıra yıllık üyelik aidatı 20 TL olup ilk yıl üyelik aidatı alınmaz. Limiti 1000 TL olarak belirlenmiştir ve daha yüksek limit için kefil istenmektedir. İnternet şubesinden havale için 1 TL, EFT için 3 TL kredi kartı komisyonu alınır ancak cep şubesinden ücretsizdir.

TEB Öğrenci Hesabı

Öğrencilik süresince ücretsiz olan Visa kredi kartıdır. Üniversiteb ve TEB 18+ için yıllık üyelik aidatı 6,20 TL’dir. Üniversiteb kredi kartı Bonus Card’ın tüm özelliklerini taşırken TEB 18+ World Card’ın tüm özelliklerini taşır. Para transferlerinde havale için 1 TL, EFT için 2.75 TL kredi kartı komisyon ücreti alınır ve cep şubesinden bu işlemler ücretsizdir.

Halk Bankası Paraf Card

Mastercard/Visa kredi kartıdır. Temassız özellikli ve ücretsizdir. Bu kredi kartı için şubelerden başvuru yapılabilmektedir.

Vakıflar Bankası Like Card

World Card’ı tüm özelliklerini taşımakta olup Mastercard kredi kartıdır. Temassız özelliklidir ve yıllık 10 TL aidat ücreti bulunmaktadır. Bunun yanında e-Ekstre tanımlı kredi kartı ücretsizdir. Para transferlerinde havale için 0.75 TL ve EFT için 2.50 TL kredi kartı komisyon ücreti alınır. İnternet şubesi veya şubelerden üniversite öğrencileri bu kredi kartı için başvuru yapabilir.

Denizbank Paso Bonus

Bonus Card’ın tüm özelliklerini taşıyan Visa kredi kartıdır. Temassız özelliklidir ve kart basım ücreti 5.50 TL’dir. Yıllık üyelik aidatı 28 TL’dir ancak ilk yıl üyelik aidatı alınmaz. Aynı zamanda Denizbank’ın sağladığı Paso Bonus Yükle-Kullan kredi kartı ile karta yüklediğiniz tutar kadar alışveriş yapmanız mümkündür. Para transferlerinde havale için 1 TL ve EFT için 2.75 TL kredi kartı komisyon ücreti alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir