Öğrenci Kredi Kartlarında Limit Artırımı Yapılır mı?

Öğrenci Kredi Kartlarında Limit Artırımı Yapılır mı?

18 yaşını doldurmuş ve üniversiteye başlamış her genç, pek çok bankadan kredi kartı talebinde bulunabilmektedir. Neredeyse her bankanın öğrenciler için sunmuş olduğu kredi kartları vardır. Bankalar tarafından belirlenen kredi kartı limitleri, öğrencilerin başvuru esnasında belirtmiş olduğu aylık gelirine ve bazen de öğrencinin devlet ya da özel okulda olmasına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çoğu banka tarafından belirlenmiş en alt limit 300 TL gibi bir rakamdır. Bazı bankalar başlangıç limitini daha düşük ya da daha yüksek tutabilmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurularında İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Öğrenci olduğunu ispatlayabileceği güncel bir öğrenci belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • İmzalanmış tüketici sözleşmesi,
 • Bankadan bankaya değişen bir durum olarak; kefil de kredi kartı başvurusunda bankalar tarafından istenebilir. Pek çok bankanın kefile ihtiyaç duymadan kredi notu uygun olan öğrencilere kredi kartı verdiği söylenebilir.

Yenilenen banka ve ürün sistemleri dolayısı ile herhangi bir işte çalışan ve düzenli geliri olan öğrencilere kredi kartı çıkma olasılığı çok daha yüksektir. Ayrıca, bu kredi kartların limitleri de diğerlerine göre daha yüksek olabilmektedir.

Hangi Bankalar Öğrenci Kredi Kartı Vermektedir?

Öğrencilere kredi kartı hizmeti sunmayan çok az banka vardır. Bunun dışında neredeyse her bankanın öğrenci kredi kartı hizmeti bulunmaktadır. Limitleri bankadan bankaya değişmekle birlikte, müşteriden müşteriye de değişiklik göstermektedir. Öğrenci kredi kartı veren bankalar ve detayları ise şu şekildedir;

 • Akbank

“Exi26” adını verdiği öğrenci kredi kartı ile Akbank, ilk yıl herhangi bir kart ücreti talep etmemektedir. Kredi kartı Axess özelliğini taşıyor ve bir yıl sonra yıllık kart aidatı 20 TL şeklinde kesilmeye başlamaktadır. Öğrencilere özel olarak sunduğu kampanyalar arasında, 12 ay taksit seçeneği bulunuyor.

 • İş Bankası

“İş’te Üniversiteli” adını vermiş olduğu kredi kartı ile İş Bankası, öğrencilerden hiçbir şekilde kart aidatı adı altında para talep etmemektedir. Ayrıca sunmuş olduğu kredi kartı ürünü tamamen Maximum özelliklere sahiptir. Kredi notu, bankanın istediği nota eşit ise 400 TL’lik limitli bir kredi kartı alınabilmektedir. Ancak çoğu banka gibi İş Bankası’da düzenli ödeme yapan müşterileri için limit artış desteği sağlamaktadır.

 • TEB

“ÜniversiTEB” olarak adlandırdığı kredi kartı ile TEB, sunmuş olduğu kredi karında Bonus özelliğini bulundurmaktadır. Kart için 6,9 TL’lik bir kart aidatı belirlemiştir. TEB, bu kartı kullanan kişiler için yapacakları havale işlemlerini de ücretsiz şekilde sunmaktadır.

 • HSBC

“Advantage Campus” adını verdiği kredi kartı ile öğrencilerin en kolay kredi kartı almasını sağlayan banka, HSBC’dir. Banka bu kart için yıllık olarak 42 TL aidat talep etmektedir. Bunun yanında düzenli ödeme yapan müşterilerin kart limitlerini de artırmaktadır.

 • Yapı Kredi

“Play” adı ile müşterilerine sunduğu kredi kartı için Yapı Kredi, 76 TL’lik bir yıllık aidat talep etmektedir. Ayrıca, en yüksek limitli kredi kartı veren bankalar arasında da Yapı Kredi yer almaktadır. Yaklaşık 1000 TL’lik bir limit sunmaktadır. Eğer, kişiler öğrenci olduklarını ispat edecekleri belgeyi bankaya sunarlarsa, banka yıllık kart aidatı almamaktadır.

 • Garanti

“Bonus Genç” ile oldukça fazla kullanıcıya sahip olan Garanti Bankası, yıllık kart aidatı almamaktadır. Diğer bankalar arasında öğrenciler için fazlaca kampanyalar düzenleyen banka olduğu da söylenmelidir. Garanti ATM’lerinin fazlalığı sebebiyle de öğrenciler için sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Vakıf Bankası

“Like” kart ile öğrencilere kredi kartı hizmeti sunan Vakıf Bankası’nın bu kart için belirlediği yıllık aidat 12 TL’dir. Fakat fatura ekstrelerini e-posta şeklinde almayı tercih eden müşteriler için yıllık aidat herhangi bir şekilde talep edilmemektedir.

 • Ziraat Bankası

“Genç Bankkart” ile öğrencilerin burs/kredi gibi ihtiyaçlarında öne çıkan ve öğrencilerin kredi/burs kartlarına aynı zamanda kredi kartı özelliği ekleyen banka Ziraat Bankası’dır. 5 yıl boyunca kesinlikle yıllık kart aidatı alınmamaktadır. Belirlemiş olduğu limitlere göre, lisans öğrencilerine 500 TL limit sunarken; yüksek lisans öğrencilerine 800 TL olmak üzere doktora öğrencileri de 950 TL limitli kredi kartı alabilmektedir.

 • Finansbank

“Cardfinans Go” adını verdiği kredi kartı ile Finansbank, müşterilerinden yıllık aidat olarak 25 TL talep etmektedir. Limit konusunda oldukça cömert davranan bir başka bankanın Finansbank olduğu da söylenebilmektedir. Bunun yanında bankanın sunmuş olduğu güzel bir hizmet olan, 150 TL ile sınırlanmış faizsiz nakit çekim ve alışveriş imkânı da bulunmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartlarında Limit Artışı Yaptırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle bankalar her zaman düzenli ödeme yapan müşterilerin işine yarayacak kampanyalar ve hizmetler sunarlar. Bu nedenle de, kartında limit artışı yapmak isteyen kişiler faturalarının son ödeme tarihinden önce borçlarını ödemeleri ve asgari ücretin altında ödeme yapmaması gerekir.

Bir başka limit artırma yöntemi ise, banka ile olan iletişimin koparılmamasıdır. Yani, kredi kartını düzenli olarak kullanan müşterilerin limit artış talepleri; kredi kartlarını düzenli olarak kullanmayan müşterilere göre daha yüksektir. Bunun dışında, neredeyse her bankanın kredi kartı limitlerini, düzenli ödeme yapan her müşteri de artırdığı söylenebilir. Kredi notu, kredi kartı kullanımı ve ödemeler bankalar için limit artırma aşamasında önemli gördüğü kriterler olduğu unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir