Ölen Kişinin Kredi Sigortası Borcu Ödeyen Kişiye Geçer mi?

Ölüm oldukça beklenmedik bir durumdur. Sonrasında ölen kişinin ardında kalanlar akılda soru işaretleri yaratır. Bu beklenmedik durumdan evvel kredi çekmiş iseniz varisleriniz sizden kalan sorumlulukları üstlenmek zorunda kalır. Bu sorumluluklardan biri de kredi çekmiş olan kişinin kredi sigortasıdır. Kredi sigortası, talep üzerine kişiye tanımlanan ve çoğunlukla tavsiye edilen bir sigortadır. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesi gereğince herhangi bir mal ya da hizmetin satın alınmasında aksine bir teamül, ticari örf ya da adet yoksa satıcı, o mal ya da hizmetin satışını başka bir mal ya da hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Bu sonuca göre kredi sigortası zorunlu değildir. Dilediğinizde kredinize istinaden farklı bir kuruluştan veya bankanız aracılığıyla, bankanızla anlaşmalı bir kuruluştan sigorta yaptırabilirsiniz. Kredi alınırken belli gereklilikler dahilinde tanımlanarak kullanılan kredi üzerine belli bir miktar ödeme eklenir ve böylece sigortanız işleme geçmiş olur. Kredi ödeme güvencesi sağlar ve bireysel kredi kullanan kişilerin yaşam kaybı, tam veya daimi maluliyet durumunda kredi borcunu belli bir teminat altına alır.

Ölen Kişinin Kredi Sigortası Ne Olur?

Ölen kişi kredi sigortasına sahipse, öncelikle kredinin sigorta ile mi kullandırıldığı yoksa sigorta yapılmadan mı kullandırıldığı öğrenilmelidir. Reddi miras yapılmadığı sürece ölen kişinin kredi borcu varislerine geçer ve bu kısımda sorumlu olan kişiler varislerdir. Bu sebeple hayat sigortasını detayları incelenmelidir. Böylece hayat sigortasının kapsadığı kısım hakkında net bir bilgi edinilmiş olur.

Hayat sigortası kredinin faizleri ile birlikte tüm kredi riskini kapsıyorsa vefat eden kişinin kalan kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir ve ödenmiş olan taksitler de varislerine ödenir. Azalan riske göre hayat sigortası yapıldı ise kalan risk ödenerek kredi kapaması gerçekleştirilebilir.

Bu noktada vefattan sonra krediye istinaden kalan borcunuz mirasçılarınıza devrolmadan hayat sigortanız tarafından ödenmiş olur. Tekrar hatırlatmamız gerekiyor ki poliçenizin kapsamı oldukça önemlidir. Hayat sigortası poliçeniz yalnızca kaza sonucu ölümü kapsıyorsa sağlık sorunları sonucu yaşanan ölüm poliçe kapsamında değerlendirilmez ve sigorta şirketi bu borcu ödemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir