Paramı Nasıl Doğru Yönetirim?

Paramı Nasıl Doğru Yönetirim?

Hepimiz elimizdeki parayı doğru bir şekilde harcamayı, doğru birikimler yapmayı istiyoruz. Peki, bunu nasıl başarabiliriz?

Masraflarınızı Listeleyin

Bir ay boyunca harcamalarınızın hepsini listeleyin. Her ay düzenli yaptığınız bütün harcamalarınızı fark ettiğiniz takdirde diğer aylar bilinçli bir şekilde paranızın hesabını yapabileceksiniz. Bütün faturalarınızı, mutfak ihtiyaçlarınızı, paranızı her harcadığınızda bunları yazın. Böylelikle harcamalarınızı unutmayacak bilinçli bir şekilde para kontrolünüzü yapacaksınız.

Gelirinizin Farkında Olun

Elinize geçen parayı tam olarak bilerek hesaplamalarınızı da ona göre yapın. Borçlarınızın geleceğini, ek paralarınızın hesabını bütçe değerlendirmenizde kullanmayın. Bir aksilik olduğunda ve düşündüğünüz para gelmediğinde zorluk çekmemeniz için elinizde olan parayla hesaplarınızı yapmalısınız. Eğer olur da o para gelirse zaten harcamalarınızı belirlediğiniz için gelen para ile birikim yapabilirsiniz.

Doğru Para Yönetimi Kredi Notunuzu Arttırır

Kredi notunuzun her kredi alımında ne kadar büyük faktör oluşturduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sizin düzenli harcama yapmanız demek kredi kartınızı da düzenli ödemeniz demek olduğundan otomatik olarak kredi notunuz artacaktır. Ayrıca doğru para yönetimi ile bankalarla olan ilişkileriniz de sağlıklı bir hal alacağından bankalar sizi bilecek ve kredi ihtiyaçlarınızda zorluklar yaşamayacaksınız.

Aylık Değil Yıllık Bütçe Planı Yapın

Aylık bütçe hesabında daha kesin konuşabiliyorken yıllık hesaplamalar için bolca havadan atıp tutabiliyoruz. Bu nedenle yıllık bütçe yanılsamaları aylık bütçe yanılsamalarından daha az oluyor. Bolca havadan atıp tutarak yaptığınız yıllık bütçe hesaplamasında bazı ihtiyaçları harcamıyorsunuz bile bu nedenle uzun vadeli bütçe planları çok daha işe yarıyor.

Taksitlendirmeyin, Nakit Ödeyin

Taksitler herkesin hoşuna giden ve alacağı eşyaları daha ucuzmuş gibi gösteren şeylerdir. Bu nedenle taksitlendirerek aldığınız eşyalar size daha ucuz geleceğinden harcamalarınızın ucunu kaçırabileceğinizden elinizde olan para kadar nakit alışverişler yapmanızı öneriyoruz.

Acil Durum Fonunuz Olsun

Ne zaman ne olacağı, işinizden çıkıp çıkmayacağınız belli olmadığı gibi bir anda geliriniz de hızlı düşüşler de meydana gelebilir. Bu gibi kötü durumlar için her zaman bir birikiminizin olması gerekir. Bu nedenle gelirleriniz hala yerli yerindeyken acil durum fonunuzu oluşturun ve her zaman ek gelirleri de hesaba katın. Böylelikle herhangi bir beklenmeyen durum karşısında birikiminiz olacak ve geleceğinizi güvence altına alabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir