Tapu Harcı Ödeme İşlemleri

Tapu Harcı Ödeme İşlemleri

Tapu Harcı Ödeme İşlemleri

Tapu harcı, bir mülkiyetin (konut, arsa, iş yeri vb.) alım-satım işlemlerinde tapuda beyan edilen satış miktarının %4’ü hesaplanan bir harçtır. Yani bir başka şekilde açıklamamız gerekirse tapu harcı tapuyu üzerinize alabilmeniz için ödemeniz gereken harçtır. Tapu harcı, devir işlemleri sırasında gerçekleştirilmektedir. Tapu harcı yatırılmadığı takdirde tapu işlemleri gerçekleştirilemez.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu dairesindeki tapu devir işlemleri için taşınmazın asıl satış bedeli üzerinden %2 oranında tapu harcı ödenmesi gerekmektedir. Tapu harcı oranı her sene değişen oranlarla belirlenmektedir. Örneğin; 200 bin TL’ye bir ev satın aldığınız da hem sizin hem de evi satın alacak kişinin 4000 TL tapu harcı ödemesi gerekmektedir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı ödemesi, hem mülk sahibi hem de alıcı ayrı ayrı olarak yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda mülk sahibi alıcıyla anlaşma yaparak %4’lük oranı yalnız alıcıdan tahsil edilebilmektedir.

Tapu Devir İşlemleri İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Bu süreçte tapu devir işlemleri için hem alıcının hem de satıcının yatırması gereken birtakım harçlar ve tapu dairesine teslim edilmesi gereken çeşitli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler;

  • Tapunun aslı ya da fotokopisi,
  • Alıcı ve satıcının nüfus cüzdanları,
  • Alıcı ve satıcının birer vesikalık fotoğrafı,
  • Söz konusu gayrimenkul için belediyeden alınan “Vergi borcu yoktur.” Belgesi,
  • Bina vasıflı gayrimenkuller için zorunlu deprem sigortası,

Cebri icra yolu ile satılmış gayrimenkuller için İcra Müdürlüğü’nün verdiği satış müzekkeresi ve ortaklığın giderilmesi davası ile satılmış bulunan gayrimenkuller için mahkeme müzekkeresidir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu harç bedelinin ödenmesi için birkaç yol mevcuttur. Bunların en başında tapu devir işlemini gerçekleştirdiğiniz bölgede bağlı olduğunun vergi dairesinde tapu harcınızı ödemek yer almaktadır. Eğer vergi dairesine giderek bu işlemlerle uğraşmak size zor geliyorsa Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen belirli bankaların size en yakın ATM’si aracılığı ile de tapu harcı ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer tapu harcı ödeme yolu olarak e-tahsilat uygulamasına geçen tapu müdürlüklerinin online sitelerini deneyebilirsiniz. E-tahsilat yolu ile tapu harcı ödeme işlemlerinizi güvenli bir şekilde elektronik ortamda gerçekleştirmeniz mümkündür.

Tapu Harcını Kredi Kartı İle Ödeyebilir Miyim?

2005 yılı itibariyle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte elektronik ortamda tapu ve kadastro harçlarının kredi kartıyla ödenebilmesine yönelik çalışma başlattı. E-tahsilat uygulamasına geçen tapu müdürlüklerinin online sitelerinden ödemeye karar verdiğiniz tapu harcını elektronik ortamda ve güvenli bir şekilde kredi kartı ile ödemeniz mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir