Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Var mı?

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Var mı?

Tapu İşlemlerinde Yaş Sınırı Var mı?

Ev sahibi olmak, hayatımızın geri kalanını kira derdini düşünmeden yaşamak herkesin en büyük istekleri arasında yer almaktadır. Bir ev sahibi olmak hem bütçenize uygun olan evi bulabilmeyi hem de sonrasında o eve sahip olabilmek için halledilmesi gereken tapu işlemleri prosedürlerini beraberinde getirmektedir.

Tapu işlemleri, tamamen resmi işlemleri içerdiği için oldukça önemlidir. Bu nedenle işlemlerinizin eksiksiz tamamlanması için istenilen evrakların hatasız tamamlanması gerekiyor. İşte bu noktada ne çok tartışma konusu olan durumlardan biri de tapu işlemlerindeki yaş sınırı sorunudur.

18 Yaşından Küçük Olanlar İçin Tapu İşlemleri

18 yaşından küçük bireylerin bir malın alım ve satımı için tapu işlemi yapması yasaktır. Çünkü yasal olarak 18 yaşını doldurmamış bir bireyin hukuki ehliyeti(yetkisi) yoktur. 18 yaşını doldurmamış bireylere bazen de ebeveynlerinin birinin ya da ikisinin birden ölümüyle miras dolayısıyla mal veya mülk kalabiliyor. Böyle bir durumda da bu bireyin vesayetinin üzerinde olduğu kişiler tapu işlemlerini yapar ve miras yoluyla kalan taşınmazlar birey 18 yaşını doldurduktan sonra üzerine devredilir.

65 Yaş Üstü Bireyler İçin Tapu İşlemleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi her insan erken yaşlarda mal ve mülk sahibi olamayabiliyor. Kimileri de ekonomik durumlarından dolayı “65 yaş üstü” gibi bir dönemde ancak ev sahibi olabiliyor. Tapu işlemleri sırasında da en çok problemlerle karşılaşılan yaş grubu 65 üstü bireyler oluyor. Bu problemlerin en fazla yaşandığı nokta 65 yaş üstü bireylerin tapu işlemlerinde yaş sınırı mevzusudur. Tapu işlemleri sırasında tapu memuru eğer sizin konuşma, hareket ve verdiğiniz cevaplardan şüphelenirse; sağlık raporu talep etmektedir. Buna karşılık, kanunda tapu işlemleri için 65 yaş üzeri bireyler için bir yaş sınırlaması konulmamıştır. Ancak sağlık raporu istenme konusunun tapu memuruna bağlı olması sorun yaratabilir. O nedenle eğer 65 yaş üzeri bir bireyseniz tapu dairesine gitmeden önce sağlık raporunu yanınızda bulundurmanız işlemler sırasında yaşınızdan dolayı bir problem yaşamanızın önüne geçer. Ayrıca alacak olduğunuz sağlık raporu sadece 1 gün geçerlidir. Yani sağlık raporunu aldığınız gün gidip işlemleri başlatmazsanız rapor geçerliliğini yitirir ve bir diğer gün için yeniden rapor almanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir