Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, bir bakıma araç kredisi olarak da bilinmektedir. Ellerinde bir miktar para olan kişilerin, istedikleri araçlara maddi durumu yetmeyince, o araca sahip olmak için bankaların sunmuş olduğu fırsat ve seçeneklerden yararlanmak isterler. Özellikle taşıt kredi kısa vadeli olarak geri ödemesi yapılabilen bir kredi türüdür. Taşıt kredisi, 0 veya 2. El araba, otomobil, araç alımları için kullanıla bir bireysel kredidir. Tabi bu kredinin maliyeti, faizi, dosya masrafı gibi anaparayı etkileyecek olan rakamlar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yalnız şöyle bir kıstas bulunmaktadır; daha öncesinden hiç kullanılmamış veya satışa yeni çıkmış olan 0 araba diye adlandırılan arabalar için, bankalar taşıt kredisini bu arabayı garanti alarak vermektedirler. Bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi hesaplamasını kendiniz yapabileceğiniz gibi bazı araştırmalarda bulunduğunuz zaman göreceksiniz ki, bazı siteler bu hesaplamayı size sunmuş oldukları bazı sorularla taşıt kredisini hesaplamaktadır. Hatta kendini bu konuda geliştiren sitelerde bankalar arasında karşılaştırmayı yapan siteler bulunmaktadır. Ayrıca taşıt kredisi hesaplamalarında, hayat sigortası ve kasko zorunlu olarak yapıldığından bunların masrafını da eklemelisiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kredisi hesaplamalarında, eğer bir site yardımıyla hesaplamaya başvuruyorsanız o sitede tüm bankaların faiz oranlarını dahi görmeniz mümkün olacaktır. Taşıt kredisi hesaplamalarında dikkat etmeniz gereken konu; anaparaya faiz oranının, dosya masrafının ve verginin eklenmesidir. Eğer tüm bunları dikkate almazsanız hesaplamanız doru sonuçlanmayacaktır. Ayrıca taşıt kredisi, diğer bireysel kredilere oranladığımızda maliyet kalemlerinin daha fazla olduğunu ve bu yüzden dikkat etmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Taşıt Kredisi Hesaplamalarına Vergiler Dâhil mi?

Tüketici taşıt kredileri hesaplamalarında vergiler, Maliye Bakanlığının yayınlamış olduğu tebliğle birlikte damga vergisinden muaf olmuştur. Fakat bu muafiyetin yanı sıra her taksit ödemesinde, faiz üzerinden KKDF ve BSMF tahakkuku gerçekleşir. Bunun yanı sıra, kredi ile alınacak olan araç vergi levhası ve işletme defterinin aktifine kaydedilmesi ile KKDF kesintisi alınmamaktadır.

Bana Uygun Taşıt Kredisi Hesaplamasını Nasıl Yapabilirim?

En uygun taşıt kredisi hesaplaması için öncelikle belirlemeniz gereken konu, ne kadar kredi alırsanız geri ödemesini kolay bir şekilde zorlanmadan yapabilirsiniz. Bunu öncelikli olarak aldığınızda, hesaplamasını yapmak mümkün olacaktır.

Taşıt Kredisi Başvurusu

Taşıt Kredi başvurusu için, birçok banka kendi bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte ve çeşitli değişiklikler yaparak fırsatlarını tüketicisine sunmaktadır. Bankadan bankaya değişiklik göstererek işleyişi farklı şekilde ilerleyen kredi için, bazı ön araştırmalardan geçmek gerekmektedir. İlk öncelikle ihtiyacınız olan miktar üzerinde yoğunlaşarak yapacağınız araştırmalar önünüze ışık tutacak nitelikte olacaktır. Bazı alt başlıklar halinde size sunmuş olduğumuz taşıt kredisi kullanımlarının ince ayrıntılarına baktığımızda;

En Uygun Taşıt Kredisi Başvurusunu Nereden Yapabilirim?

Ön hazırlık için yapacağınız fizibilite çalışmalarına, araştırma sitelerini de ekleyebilirsiniz. Oldukça fayda sağlayacaktır Hem en uygun taşıt kredisi başvurunuzu buradan yapabilir hem de hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Taşıt kredisinin diğer tüketici kredilerine oranla daha çok maliyet çıkardığını bilerek hareket etmeliyiz. Bu sebeple taşıt kredisi başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken konular; masrafların çizelgelerini de iyi tutmamız gerekmektedir. Oldukça önem arz eden konulardan bir tanesi de taşıt kredisini aldığınızda vade oranlarını iyi hesaplamanızdır. Zorluk çekmemek açısından ya vadeyi uzatıp faiz oranının yükselmesini kabul etmek durumunda kalacaksınız.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, elektrik, su, doğal gaz gibi aboneliğinizin bulunmuş olduğu bir faturanın aslı, ikametgah belgesi, 0 araba için şirketin unmuş olduğu fiyat listesi ve asıl faturası, 2. El araba için araban ruhsatı, alım satım sözleşmesi taşıt kredisi başvurusunda gerekli olan evraklardandır.

Evraksız Taşıt Kredisi Başvurusu Yapılabiliyor mu?

Taşıt kredisi başvurusunda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte özel bilgilere ulaşılabileceği gibi bazı belgeler tüketici tarafından getirilmesi ve teslim edilmesi gereken evraklardır.

Gelirim Belgeli Değil, Taşıt Kredisi Başvurusu Yapabilir miyim?

Aslında geliri aylık olarak düzenli olmayan kişilerin en çok çekinmiş oldukları konulardan bir tanesidir. Önünü görememesi açısından, taşıt kredisi başvurularında geliri belli olmadığı için başvuru yapabileceğini düşünemezler. Fakat şöyle bir durum söz konusudur. Taşıt kredilerinde özellikle 0 arabalarda banka kendini garanti altına almakta ve kredinin ödemesi bitene kadar taşıtı himayesi altına almaktadır.

Herhangi Bir Taşıt için Kredi Başvurusu Yapabilir miyim?

İstenilen belgeler ve evraklardan da anlaşılacağı gibi taşıtların ruhsatı ve belirli belgelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple aracın da bu belgelerinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca 2. El araçlar içinde 5 yaşını doldurduktan sonra bazı bankalar kefil istenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir